Թուրքիայի ԱԱԽ-ն առաջարկել է երկարացնել երկրում արտակարգ դրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ գումարված ազգային անվտանգության խորհուրդը սեպտեմբերի 28-ի նիստի ժամանակ առաջարկել է երկարացնել երկրում արտակարգ դրությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
«Մեր ժողովրդավարությունը, իրավական պետության սկզբունքը, մեր հայրենակիցների իրավունքներն ու ազատությունները պահպանելուն ուղղված միջոցների իրականացման շարունակականությունն ապահովելու նպատակով որոշում է կայացվել խորհուրդ տալ արտակարգ իրավիճակը երկարացնելու վերաբերյալ»,- ասվում է Ազգային անվտանգության խորհրդի հայտարարության մեջ:
Միաժամանակ որոշում է կայացվել առաջարկել երկրում իրականացված ռազմական հեղաշրջման փորձի օրը` հուլիսի 15-ը. ճանաչել որպես «Ժողովրդավարության և ազատությունների օր»:
Թուրքիայում երեք ամսով արտակարգ դրություն էր հայտարարվել երկրում իրականացված ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո: Թուրքական իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հնարավորության մասին:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Turkey’s National Security Council convened under the chairmanship of President Recep Tayyip Erdogan recommended to extend the country’s ongoing state of emergency during September 28 session, Anadolu reported.
“It has been agreed to recommend to extend the state of emergency in order to ensure the continuity of the effective implementation of the measures aiming to protect our democracy, the rule of law and the rights and freedoms of our citizens," the statement reads.
At the same time, it was also recommended to declare July 15, the day of the military coup attempt, as a “Day of Democracy and Freedoms” in Turkey.
Turkey declared a state of emergency on July 20 after the military coup attempt in the country. The Turkish leadership repeatedly announced about the possibility to extend the state of emergency.