Մոգերինին ողջունել է ԸՕ շուրջ Հայաստանի իշխանությունների և ընդդիմության պայմանավորվածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի` 71-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպեց Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը շնորհավորեց Էդվարդ Նալբանդյանին Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը շարունակելու է սատարել ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումներին։
Ֆեդերիկա Մոգերինին ողջունեց նոր ընտրական օրենսգրքի շուրջ Հայաստանի իշխանությունների և խորհրդարանական ընդդիմության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ նշելով, որ հաջորդ տարի կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ կարևոր քայլ էր։ Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Եվրամիության կողմից Հայաստանին տարիներ շարունակ ցուցաբերվող օժանդակության համար։
Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆեդերիկա Մոգերինին անդրադարձան սեպտեմբերի 19-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի միջանկյալ բանակցություններին՝ երկուստեք գոհունակություն հայտնելով դրանց արդյունավետ ընթացքի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին քաղաքական երկխոսության, ոլորտային համագործակցության և առևտրային հարցերի ուղղություններով ընթացող բանակցությունների շուրջ։ Կարևորվեց հոկտեմբերի վերջին Երևանում նախատեսված բանակցույթունների հաջորդ փուլի անցկացումը՝ նպատակ ունենալով գործընթացն ավարտել մոտ ապագայում։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման նպատակով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից նախաձեռնված Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ընդգծելով, որ մինչ օրս Ադրբեջանը հրաժարվում է կյանքի կոչել դրանք: Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատեց Եվրոպական միության լիակատար աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Acting Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian on September 22 met EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Federica Mogherini in New York on the sidelines of the UN General Assembly’s 71st session, press service of the MFA informed “Armenpress”.
The EU High Representative congratulated Edward Nalbandian on the 25 years of Armenia’s Independence and said the EU will continue supporting the ongoing reforms in Armenia.
Federica Mogherini welcomed the agreement reached between the Armenian leadership and opposition over the new Electoral Code and said it was an important step ahead of the parliamentary elections next year. In this context, Edward Nalbandian expressed gratitude to the EU for the assistance provided to Armenia for a long time.
The sides touched upon the interim negotiations over Armenia-EU new framework agreement which were held on September 19 in Brussels.
They exchanged views on the ongoing negotiations over the political dialogue, sectoral cooperation and trade issues. They attached importance to the holding of the next round of talks in the end of October in Yerevan.
Edward Nalbandian presented the agreements reached at the Vienna and St. Petersburg summits which were initiated by the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict. He said Azerbaijan still refuses to implement those agreements.
Federica Mogherini reaffirmed the EU’s full support to the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ efforts aimed at the peaceful settlement of the conflict.