ԸՕ շուրջ համաձայնությունը նպաստելու է ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահության բարձրացմանը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 25 տարի առաջ Անկախ պետությունների համագործակցության երկրների ժողովուրդներն ընտրեցին անկախ պետությունների կառուցման ճանապարհը, և այսօր կարելի է փաստել, որ, չնայած բազմաթիվ դժվարություններին, շատ բաների են հասել, այդ թվում՝ Համագործակցության մեխանիզմների շնորհիվ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բիշկեկում ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների նեղ կազմով հանդիպմանը:
«Մեր երկրները գտնվում են պետական կառավարման համակարգի հետևողական ամրապնդման գործընթացում: Հայաստանի համար դա իրավունքի գերակայության ապահովման, կառավարման համակարգի կատարելագործման, տնտեսության զարգացման, դատական համակարգի անկախության բարձրացման, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման, ազատ մամուլի աջակցության ուղին է»,- ընդգծել է հանրապետության ղեկավարը:
ՀՀ Նախագահի խոսքով` նշված կառույցների դերի ամրապնդման և արդյունավետության բարձրացման նպատակով Հայաստանում անցած տարի անցկացվեց Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե: Սահմանադրության նոր տարբերակում պահպանվում է իշխանության ճյուղերի իրավունքների և պարտավորությունների միջև հավասարակշռությունը. ապահովված է մարդու իրավունքների և ազատությունների անվտանգության ավելի բարձր մակարդակը, աճում է հասարակական, ստեղծագործական, մասնագիտական և քաղաքական միավորումների դերը: Հայաստանը անցնում է կիսանախագահականից խորհրդարանական կառավարման ձևի:
«Այս շաբաթ, մեր անկախության 25 տարիների ընթացքում առաջին անգամ, խորհրդարանական մեծամասնությունը և ընդդիմությունը քաղաքացիական հասարակության մասնակցությամբ Հայաստանի ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու շուրջ հասել են համաձայնության: Կիրառվում են ընտրական գործընթացի հսկողության ավելի թափանցիկ մեխանիզմներ, խստացվում է ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման ընթացքում ապօրինի գործողությունների համար քրեական պատասխանատվությունը: Ներդրվում են ընտրողների նույնականացման և գրանցման թվային համակարգեր: Վստահ եմ, որ այս ամենը նպաստելու է ընտրական գործընթացի հանդեպ հասարակական վստահության մակարդակի բարձրացմանը, հնարավորություն է ընձեռելու ապահովել միջազգային չափանիշներին համապատասխան ազատ և արդար ընտրությունների անցկացում: Արդեն մի քանի ամսից մեզ մոտ տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: Հայաստանի Հանրապետությունը կուղարկի համապատասխան հրավերները բոլոր գործընկերներին միջազգային դիտորդական առաքելություններում մասնակցելու նպատակով, այդ թվում՝ ԱՊՀ առաքելության ձևաչափով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նաև շեշտել է, որ այս օրերին Հայաստանում ձևավորվում է նոր կառավարություն: «Մեր առջև դրված խնդիրն է՝ նոր խթան հաղորդել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, մեծացնել տնտեսական աճի ծավալները, շարունակել մեծացնել հայկական ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը»,- ընդգծել է ՀՀ Նախագահը:

YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. 25 years ago the peoples of the Commonwealth of Independent States chose the path of building independent states and today we can document that we have achieved a lot of things despite numerous obstacles and this is to some extent thank to the mechanisms provided by the Commonwealth, “Armenpress” reports President of Armenia Serzh Sargsyan announced in Bishkek at the narrow-format meeting of the heads of the CIS member states.
“Our states are in the phase of reinforcing their governance systems. For Armenia, this is the way to ensuring rule of law, improvement of the governance system, economic development, increasing the level of independence of the judicial system, strengthening the civil society and support for free media”, President Sargsyan stated.
In the words of the Armenian president, last year a Constitutional referendum, substituting the semi-presidential system of governance into a parliamentary one, was held in Armenia to achieve these goals.
“This week for the first time during the 25 years of our independence, a consensus was reached between the parliamentary majority and the opposition with the participation of the civil society over the amendments of the Electoral Code. More transparent mechanisms for the supervision of the electoral processes are applied, and the criminal responsibility for electoral frauds is further toughened”, the President said, expressing conviction that all these measures will increase the public trust towards electoral processes, bringing them to conformity with international standards.
“A few month later parliamentary elections will be held in our country. The Republic of Armenia will send invitations to all its partners, including to the CIS member states, to participate in the international monitoring mission”, Serzh Sargsyan said, adding that a new government is in the stage of formation in Armenia aiming to give a new impetus to the economy and expanding export volumes.