Ֆրանսահայ լուսանկարչի «լավագույն կադրը» The Guardian-ում. տղամարդը պարում է՝ ի հիշատակ կորցրած որդու
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական The Guardian պարբերականն իր «իմ լավագույն կադրը» շարքում այս անգամ ներկայացրել է 55-ամյա ֆրանսահայ լուսանկարիչ Անտուան Ագուջյանի լուսանկարը, որտեղ հայրը պարում է՝ ի հիշատակ կորցրած զավակի:
«Ես զբաղվում էի պարով նախքան լուսանկարիչ դառնալս: Ծնվելով Ֆրանսիայում` Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ընտանիքում, ինձ համար պարը այն քիչ հնարավորություններից մեկն էր, որով կարողանում էի կապվել իմ հայրենիքի հետ, որտեղ երբեք չեմ եղել: Դա մի ուղի էր վերակենդանացնելու այն պատմությունները, որոնք ինձ էին հասել իմ մեծ ծնողներից: Պարը պատահականորեն ինձ տարավ դեպի լուսանկարչություն, սակայն այդ երկուսն ավելի շատ ընդհանրություններ ունեն, քան հնարավոր է պատկերացնել: Երկուսն էլ արտիստիկ տեսողության եւ տեխնիկայի համադրություն են: Երկուսն էլ ինչ-որ պատմություն են պատմում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ներկայացրել է լուսանկարիչը՝ նշելով, որ լուսանկարչությունն ավելին է, քան պարզապես նկարներ անելը:
«1988 թվականին, երբ Գյումրու երկրաշարժը ցնցեց Հայաստանը, եւ 40 հազար մարդ զոհվեց, հարյուրավորները տեղահանվեցին, ես այնտեղ էի մի մարդասիրական կազմակերպության հետ միասին: Լուսանկարչությունը դարձավ ավելին, քան  պարզապես այդ աղետի մասին վկայություններ ցուցադրելը:  Այն  1915 թվականից ի վեր հայկական ինքնության, մշակույթի եւ հիշողության հնագիտական մի ամբողջ հետազոտություն է: Ես շատ շուտով հասկացա, որ ռեպորտաժները չեն կարող ներկայացնել պատմությունները, որոնք ես ցանկանում էի պատմել: Լուսանկարչությունն  ինձ հետաքրքրում էր, սակայն ոչ ֆոտոլրագրությունը, քանի որ այդպես չէի կարող ուսումնասիրել այն, ինչ ես պատկերացնում էի որպես Հայաստանի ինքնություն՝ պոեզիա,  կապը սեփական հողի հետ, հին բանահյուսական ավանդույթներ: Ամեն անգամ, երբ նկարներ եմ անում, առերեսվում եմ իմ պատմությանը: Այդ պայմաններում, օբյեկտիվությունը պարզապես թյուր է»,-ասել Անտուան Ագուջյանը:
Իր լավագույն լուսանկարում պատկերված տղամարդուն լուսանկարիչը նկարել է Ապարանում:
«1998 թվականին ես Ապարանում էի՝ մայրաքաղաք Երեւանից  ոչ շատ հեռու մի մեծ քաղաքում: Տեղական պարի խումբն էր ելույթ ունենում այդ երեկո բաց երկնքի տակ: Ծեր ու երիտասարդ հավաքվել էին:  Առաջին նկարս անելուց հետո, մի ծեր տղամարդ մոտեցավ ինձ արցունքներն աչքերին: Նա ինձ ասաց, որ իր որդին մահացել է էլեկտրահարումից, որ նա իր հպարտությունն ու ուրախությունն էր, եւ որ ես իրեն շատ նման եմ: Նա հեծկլտալով գրկեց ինձ: Նրա անունը Իշրան էր: Ես նրան խնդրեցի պարել ինձ համար, եւ նա սկսեց պարել: Դա գեղեցիկ էր, ոչ որովհետեւ այդ տղամարդն էր գեղեցիկ, այլ որովհետեւ նա ներկայացնում էր հայերի գիտակցության մեջ մի խորը երեւույթ. նա տոնական  շնչով հաղթահարում էր այդ ահռելի կորուստը»,-պատմել է նա:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում լուսանկարիչը վստահ է, որ ավելի ու ավելի երկրներ պետք է դա անեն:
«Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակից հետո աշխարհն ավելի ու ավելի է իր ուշադրության կենտրոնում պահում «ցեղասպանություն» բառը:  Որքան Էրդողանը հերքում է այդ իրողությունը, այնքան ավելի ուժեղ ենք մենք դառնում: Մենք գիտենք՝ ինչ է նշանակում անհետանալ, եւ մենք դիմադրում ենք դրան անկախ ամեն ինչից»,-եզրափակել է ֆրանսահայ լուսանկարիչը:

French-Armenian photographer’s “best shot” in The Guardian: Armenian man dances for his lost son
YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. The Guardian presented a 55 year old French-Armenian photographer Antoine Agoudjian's best photograph in its “my best shot” ranks. In the photograph an Armenian man dances for his lost son.
“I was a dancer before I was a photographer. Born in France, the grandchild of Armenian genocide survivors, dance was one of the few ways I could connect with a homeland I had never known.  When I danced as an Armenian peasant, I became an Armenian peasant. It was a way to animate the stories my grandparents told. Dance inadvertently led me to photography, but the two had more in common than many think. Each combined artistic vision and technique. Each was about telling a story, “Armenpress” reports, the photographer said.
“In 1988, an earthquake shook Armenia. Around 40,000 died and hundreds of thousands were displaced. I headed there with a humanitarian organisation and took my camera. Photography was a way to bear witness to the aftermath of the quake, but it soon became more than that: an archaeological enquiry into Armenian identity, culture and memory since the 1915 genocide.
Photography became my way of exploring this history. But I learned quickly that reportage couldn’t tell the stories I needed to tell. Photography interested me; photojournalism did not because it could not explore what I came to learn was the heart of Armenian identity: poetry, communion with the land, and ancient folk traditions. Every time I shoot, I’m face-to-face with a history that traumatised me as a child. In those circumstances, objectivity is a myth”, he said.
“In 1998, I found myself in Aparan, a large town an hour’s drive from Armenia’s capital, Yerevan. A local dance troupe was performing that evening, in the open air, with most of the suburb in attendance. The old, the young, everyone was present, sitting hunched on stools or cross-legged on the floor, transfixed. In the background, small mountains and jagged cliffs framed the scene.
As soon as I took my first shot, an old man approached me. Tears streamed down his face. He told me that his son had died. That he had been electrocuted, that he was his pride and joy, and that I looked just like him. He broke into sobs and moved towards me with outstretched arms. His name was Ishran.
I asked if he would dance for me, and he began dancing. The troupe paused and perched on an outcrop of rocks in the background. It was beautiful, not because the man is beautiful, but because he represents something deep inside the collective consciousness of the Armenian community: a celebratory resilience in the face of overwhelming loss”, he said.
Concerning the recognition of the Armenian Genocide, the photographer said every other state must follow the Bundestag’s decision.
“The more Erdoğan denies us, the stronger we become. We know what it is to disappear. And we resist that against all odds", Antoine Agoudjian stated.