Արամ Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական բաժնի միջնորդությունը և որոշել Արամ Պավելի Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը երկու ամիս ժամկետով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Ազատության» հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Մանուկյանների պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանը:
Արամ Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրի 219 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։
Պավել Մանուկյանի առնչությամբ էլ Ինեսա Պետրոսյանը նշեց, որ հստակ տեղեկություն ունի, որ վարույթն իրականացնող մարմինը կալանքի միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, սակայն նկատի ունենալով, որ Պավել Մանուկյանը ցանկություն է հայտնել անձամբ ներկա գտնվել դատական նիստին, իսկ վերջինիս առողջական վիճակը բավականին ծանր. դատական նիստի օրն ու ժամը դեռևս հստակ չեն:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դատական դեպարտամենտի արարողակարգի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արման Խաչատրյանը հայտնեց, որ դատարանը Պավել Մանուկյանի առնչությամբ միջնորդություն չի ստացել:

Gunman Aram Manukyan arrested
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. The Court of First Instance of Kentron and Nork Marash districts upheld the motion of the Investigative department of the National Security Service and decided to arrest Aram P. Manukyan for two months.
Aram Manukyan has been charged with Article 219, paragraph 3, point 1 of the Criminal Code (capture of buildings, transport and means of communications by an organized group) and Article 235, paragraph 3 (Illegal acquisition, possession, transportation and use of weapons, ammunition and explosive materials or devices by an organized group).
Regarding Pavel Manukyan, Inessa Petrosyan said she has credible information that an arrest motion has been presented to the Court, however taking into account that Pavel Manukyan has expressed desire to be personally present at Court, and the latter’s health condition is pretty serious, the date of the Court session is yet unknown.
Arman Khachatryan – head of the Public Relations and Protocol department of the Judicial department told ARMENPRESS that the Court hasn’t received a motion regarding Pavel Manukyan.