Արամ Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական բաժնի միջնորդությունը և որոշել Արամ Պավելի Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը երկու ամիս ժամկետով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Ազատության» հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Մանուկյանների պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանը:
Արամ Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրի 219 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։
Պավել Մանուկյանի առնչությամբ էլ Ինեսա Պետրոսյանը նշեց, որ հստակ տեղեկություն ունի, որ վարույթն իրականացնող մարմինը կալանքի միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, սակայն նկատի ունենալով, որ Պավել Մանուկյանը ցանկություն է հայտնել անձամբ ներկա գտնվել դատական նիստին, իսկ վերջինիս առողջական վիճակը բավականին ծանր. դատական նիստի օրն ու ժամը դեռևս հստակ չեն:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դատական դեպարտամենտի արարողակարգի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արման Խաչատրյանը հայտնեց, որ դատարանը Պավել Մանուկյանի առնչությամբ միջնորդություն չի ստացել:

В отношении Павла Манукяна в качестве меры пресечения избран арест на два месяца
Суд первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана удовлетворил ходатайство Следственного отдела Национальной службы безопасности Армении и принял решении об избрании в отношении Арама Павловича Манукяна в качестве меры пресечения арест на два месяца. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с радио «Азатутюн» об этом сказала адвокат Манукянов Инесса Петросян.
Араму Манукяну предъявлено обвинение по п. 1 ч. 3 ст. 219 (совершенный организованной группой захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, иных коммуникаций либо их удержание, соединенные с угрозой их уничтожения или повреждения, совершенные в целях понуждения государства, организации или гражданина совершить какое-либо действие или воздержаться от совершения какого-либо действия как условия освобождения захваченного) и ч. 3 ст. 235 (незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенное организованной группой) Уголовного кодекса Армении.
В связи с Павлом Манукяном Петросян отметила, что есть четкая информация о том, что орган следствия представил в суд ходатайство об аресте, однако, учитывая тот факт, что Павел Манукян выразил желание лично присутствовать на судебном заседании, а состояние его здоровья довольно тяжелое, еще не ясно время проведения судебного заседания.
В беседе с Арменпресс начальник Судебного департамента по церемониалу и связям с общественностью Арман Хачатрян сообщил, что суд не получал ходатайство в связи с Павлом Манукяном.