Թրամփն առաջին անգամ առաջ Է անցել Քլինթոնից ընտրողների շրջանում ժողովրդականության գծով. հարցախույզ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփն այս տարվա մայիսից ի վեր առաջին անգամ ամերիկացի ընտրողների շրջանում ժողովրդականության գծով առաջ Է անցել ընտրարշավում իր գլխավոր մրցակցից՝ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնից:  Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ն, այս մասին են վկայում նոր հասարակական հարցման՝ հուլիսի 26-ին հրապարակված արդյունքները, որը կատարել Է Ipsos միջազգային սոցիոլոգիական կենտրոնը՝ Reuters գործակալության հետ համատեղ:
Հուլիսի 22-ից մինչեւ 26-ն ընկած ժամանակամիջոցում ստացված տվյալների համաձայն՝ այս տարվա նոյեմբերին կայանալիք ընտրություններում Թրամփի օգտին պատրաստ Է իր ձայնը տալու հարցման մասնակիցների 39 տոկոսը: Իսկ Քլինթոնին մտադիր Է պաշտպանել հարցվածների 37 տոկոսը: Հետազոտության մնացած մասնակիցներն իրենց ֆավորիտի մասին հարցին այլ պատասխան են տվել:
Ընթացիկ տարում նախկին պետքարտուղարը, որպես կանոն, ժողովրդականությամբ մշտապես առաջ Էր անցնում միլիարդատիրոջից: Վերջին անգամ հանրապետականին հաջողվել Է առաջ անցնել մայիսին: Ipsos-ի եւ Reuters-ի՝ հուլիսի 22-ի հարցման արդյունքների համաձայն՝ Քլինթոնի վարկանիշը 3 տոկոսով բարձր Է եղել քան Թրամփինը: Այս ամսվա ամենասկզբին տարբերությունը կազմել Է 15 տոկոս հօգուտ նախկին պետքարտուղարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: Трамп впервые с мая опередил Клинтон по популярности среди избирателей
Кандидат в президенты США от Республиканской партии Дональд Трамп впервые с мая этого года опередил по популярности среди американских избирателей своего главного соперника по предвыборной кампании - экс-госсекретаря Хиллари Клинтон. Об этом свидетельствуют опубликованные во вторник результаты нового общенационального опроса, проведенного международным социологическим центром Ipsos совместно с агентством Reuters.
Согласно данным, полученным в период с 22 по 26 июля, за Трампа на выборах в ноябре этого года готовы отдать голоса 39% опрошенных. Клинтон же намереваются поддержать 37% респондентов. Остальные участники исследования на вопрос о своем фаворите дали иной ответ,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В текущем году экс-госсекретарь, как правило, постоянно опережала миллиардера по популярности. В последний раз республиканцу удавалось вырваться вперед в мае. Согласно результатами опроса Ipsos и Reuters от 22 июля, рейтинг Клинтон был на 3% выше, чем у Трампа. В самом начале этого месяца разрыв составлял 15% в пользу в экс-госсекретаря.