Հայ գործարարները կֆինանսավորեն Արցախում ապրիլին ավերված 10 տների կառուցման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը կֆինանսավորի Արցախում ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հետևանքով ավերված 10 տների կառուցման աշխատանքները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Մեր խորհրդի նիստից հետո որոշվեց, որ տարվա ծրագիրը լինելու է Լեռնային Ղարաբաղում ավերված տների վերականգնումը: Ըստ հաշվարկների յուրաքանչյուր ավերված տունը կարժենա 25 մլն դրամ: Պատերազմի հետևանքով վնասվել է 200 տուն, որից 80-ը հիմնահատակ ավերվել է: Այսինքն` այդ 80-ի դեպքում նորը պետք է կառուցվի, մնացածը վերանորոգվելու են: Հիմա միությունն իր վրա է վերցնում 10 տների կառուցման աշխատանքների ծախսը»,-ասաց Արսեն Ղազարյանը: Նա տեղեկացրեց, որ մինչև տարվա վերջ այդ գումարները կհատկացվեն, որ տները կառուցվեն և մարդիկ կարողանան վերադառնալ իրենց տները:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին Մարտունու ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանաբար գնդակահարել, խոշտանգել ու խեղել են երեք խաղաղ բնակիչների:
Արցախի գլխավոր դատախազության տվյալներով Ադրբեջանը քառօրյա պատերազմի հրահրումով ԼՂՀ -ին հասցրել է 779 միլիոն դրամի վնաս:

Армянские бизнесмены профинансируют строительство 10 разрушенных домов в Арцахе
Союз промышленников и предпринимателей Армении профинансирует строительство 10 разрушенных домов в Арцахе. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
«На заседании нашего совета было решено, что программой года станет восстановление разрушенных домов в Арцахе. По подсчетам, ремонт каждого дома обойдется в 25 млн драмов. Война разрушила 200 домов, из них 80 – до основания. Эти 80 домов должны быть отстроены заново, остальные будут отреставрированы. Сейчас Союз промышленников и предпринимателей Армении берет на себя финансирование строительства 10 разрушенных домов»,- сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян. Деньги будут выделены до конца года.
На всем протяжении линии соприкосновения между Азербайджаном и НКР, в ночь с 1-го на 2-е апреля противник предпринял откровенно атакующие действия, используя, наряду с другими видами вооружений, артиллерию, бронетехнику и воздушные силы. Кроме боев, идущих на передовой, артиллерия противника нанесла удары по мирным населенным пунктам.По оперативным данным АО НКР, в районе 08:30 в направлении оборонительных позиций Мартуни вследствие обстрела из установки «Град» был убит Вагинак Татулович Григорян (2004 г/р), ранены двое детей.
3 апреля противник продолжал агрессивные действия с применением ракетно-артиллерийских орудий и бронетехники в южном направлении; стало известно о том, что в Талише были зверски убиты и растерзаны трое мирных жителей.
По данным Генеральной прокуратуры НКР, за период 4-дневной войны действия Азербайджана нанесли НКР ущерб на сумму в 779 млн драмов.