Գյումրին վերածվեց էկումենիկ կենտրոնի. գնահատում են Սուրբ Աթոռի և Մայր Աթոռի խոսնակները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում պատարագ անցկացնելու ընտրությունը պատահական չէ, քանի որ տարիներ շարունակ այնտեղ կողք կողքի համերաշխ ապրել են առաքելական ու կաթողիկե համայնքի ներկայացուցիչները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հունիսի 25-ին Գյումրիում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը: «Գյումրին Սրբազան Քահանայապետի այցով մեկ օրով վերածվեց էկումենիկ կենտրոնի: Գյումրու կենտրոնական հրապարակում կաթողիկե և առաքելական եկեղեցիների առաջնորդների համատեղ աղոթքը, որին մասնակից դարձավ հայ ժողովուրդը, որպես երկու եկեղեցիների միջև եղբայրական դրսևորման ապացույց է»,-ասաց տեր Վահրամը:
Սուրբ Աթոռի մամուլի գրասենյակի տնօրեն Ֆեդերիկո Լոմբարդին էլ նկատեց, որ պատմական օր է Գյումրիի համար, որտեղ երբևէ նման մասշտաբի կրոնական արարողություն տեղի չի ունեցել հանրային վայրում: «Պատարագը սովորաբար սրբագործված տարածքում` եկեղեցում, է անցկացվում, բայց հաշվի առնելով կաթոլիկ և առաքելական քրիստոնյաների ցանկությունը ներկա գտնվելու, առաջին անգամ էր, որ այսօրինակ մեծ արարողություն տեղի ունեցավ Գյումրիի հրապարակում»,-նշեց Լոմբարդին: Նրա խոսքով` տեղական իշխանություններն ավելի քան 23 հազար հրավիրատոմս են բաշխել, իսկ հրապարակում հավաքված մարդկանց քանակն աննախադեպ էր:
«Պապը մեզ սպառիչ ժամերգություն մատուցեց, սա միակ ժամերգությունն է կաթոլիկ կարգով, որը Պապն այս այցելության ընթացքում կատարում է: Դրա ժամանակ հավատի, հիշողության, Աստծո, հայերի հոգևոր արժեքների վերաբերյալ հղումներ եղան: Հռոմի պապը կարևորեց Գրիգոր Նարեկացու դերը, ինչպես նաև սոցիալական արդարության հասնելու և հասարակության շահերի պաշտպանության գործում քրիստոնյաների ներգրավման հարցը»,-նշեց Սուրբ Աթոռի ներկայացուցիչը:
Նա գեղեցիկ քայլ համարեց այն, որ Պապը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին հրավիրեց շրջել իր պապոմոբիլով: Լոմբարդին հայտնեց նաև, որ Պապը հյուրընկալվել է կաթողիկե հայ միանձնուհիների վանքում, այնտեղ կմնա ճաշին, որից հետո կայցելի Յոթ վերք և Հայ Կաթողիկե «Սրբոց Նահատակաց» եկեղեցիներ:
Անդրադառնալով հունիսի 25-ի երեկոյան Հանրապետության հրապարակում կայանալիք միասնական աղոթքին` Տեր Վահրամը նկատեց, որ այն այս այցելության կիզակետը կլինի, որի ժամանակ երկու Հայրապետները ողջ աշխարհում խաղաղության հաստատման աղոթք կհղեն առ Աստված:

Gyumri transformed into an ecumenical center – Assessments of Spokesmen of Holy See and Mother See
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. Father Vahram Priest Melikyan, Head of the Information Apparatus of the Mother See, says holding the Holy Mass in Gyumri was no coincidence, because for many years the Apostolic and Catholic communities have been living there peacefully side by side.
“Gyumri transformed into an ecumenical center for one day with Pope’s visit. The joint prayer of the leaders of the Catholic and Apostolic Churches, which involved the Armenian people, is a proof of fraternal expression between the two Churches”, Father Vahram said.
Federico Lombardi, SJ, Director of the Holy See Press Office said this is a historic day for Gyumri, because never before has a religious ceremony of such scale been held in a public venue. “Usually a mass is delivered in a sanctified area – in a church, but taking into consideration the willingness of the Catholic and Apostolic Christians to be present, for the first time such large ceremony was held in Gyumri’s Square”, Lombardi said.
According to him, local authorities had issued more than 23 thousand invitations, and the number of the gathered people was unprecedented.
“The Pope offered a comprehensive Mass, this is the only Mass in Catholic order, which the Pope delivers during his visit. During the Mass, references were made to faith, memory, God and spiritual values of Armenians. Pope Francis highlighted the role of Gregory of Narek, as was as the involvement of Christians in achieving social justice and protection of public interest”, Lombardi said.
He considered a beautiful gesture that the Pope invited Catholicos of All Armenians Garegin II to tour along with his Popemobile. Lombardi said the Pope has been hosted in the Monastery of Armenian Nuns, where he will stay for dinner, and afterwards will visit the Holy Mother of God and the Holy Martyrs Catholic Churches.