Գյումրին վերածվեց էկումենիկ կենտրոնի. գնահատում են Սուրբ Աթոռի և Մայր Աթոռի խոսնակները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում պատարագ անցկացնելու ընտրությունը պատահական չէ, քանի որ տարիներ շարունակ այնտեղ կողք կողքի համերաշխ ապրել են առաքելական ու կաթողիկե համայնքի ներկայացուցիչները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հունիսի 25-ին Գյումրիում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը: «Գյումրին Սրբազան Քահանայապետի այցով մեկ օրով վերածվեց էկումենիկ կենտրոնի: Գյումրու կենտրոնական հրապարակում կաթողիկե և առաքելական եկեղեցիների առաջնորդների համատեղ աղոթքը, որին մասնակից դարձավ հայ ժողովուրդը, որպես երկու եկեղեցիների միջև եղբայրական դրսևորման ապացույց է»,-ասաց տեր Վահրամը:
Սուրբ Աթոռի մամուլի գրասենյակի տնօրեն Ֆեդերիկո Լոմբարդին էլ նկատեց, որ պատմական օր է Գյումրիի համար, որտեղ երբևէ նման մասշտաբի կրոնական արարողություն տեղի չի ունեցել հանրային վայրում: «Պատարագը սովորաբար սրբագործված տարածքում` եկեղեցում, է անցկացվում, բայց հաշվի առնելով կաթոլիկ և առաքելական քրիստոնյաների ցանկությունը ներկա գտնվելու, առաջին անգամ էր, որ այսօրինակ մեծ արարողություն տեղի ունեցավ Գյումրիի հրապարակում»,-նշեց Լոմբարդին: Նրա խոսքով` տեղական իշխանություններն ավելի քան 23 հազար հրավիրատոմս են բաշխել, իսկ հրապարակում հավաքված մարդկանց քանակն աննախադեպ էր:
«Պապը մեզ սպառիչ ժամերգություն մատուցեց, սա միակ ժամերգությունն է կաթոլիկ կարգով, որը Պապն այս այցելության ընթացքում կատարում է: Դրա ժամանակ հավատի, հիշողության, Աստծո, հայերի հոգևոր արժեքների վերաբերյալ հղումներ եղան: Հռոմի պապը կարևորեց Գրիգոր Նարեկացու դերը, ինչպես նաև սոցիալական արդարության հասնելու և հասարակության շահերի պաշտպանության գործում քրիստոնյաների ներգրավման հարցը»,-նշեց Սուրբ Աթոռի ներկայացուցիչը:
Նա գեղեցիկ քայլ համարեց այն, որ Պապը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին հրավիրեց շրջել իր պապոմոբիլով: Լոմբարդին հայտնեց նաև, որ Պապը հյուրընկալվել է կաթողիկե հայ միանձնուհիների վանքում, այնտեղ կմնա ճաշին, որից հետո կայցելի Յոթ վերք և Հայ Կաթողիկե «Սրբոց Նահատակաց» եկեղեցիներ:
Անդրադառնալով հունիսի 25-ի երեկոյան Հանրապետության հրապարակում կայանալիք միասնական աղոթքին` Տեր Վահրամը նկատեց, որ այն այս այցելության կիզակետը կլինի, որի ժամանակ երկու Հայրապետները ողջ աշխարհում խաղաղության հաստատման աղոթք կհղեն առ Աստված:

Гюмри превратился в центр Эйкумены – мнение спикеров Святого Престола и Святого Эчмиадзина
Выбор Гюмри для богослужения  был не случаен, ибо там исторически дружно живут приверженцы апостольской и католической ветвей христианства.
Как  передает Арменпресс, так сказал глава пресс-службы Святого Эчмиадзина Ваграм Меликян.  «С визитом Понтифика Гюмри на один день превратился в центр Эйкумены. Совместная молитва приверженцев католической и апостольской веры  в центре  Гюмри стала выражением братства двух церквей», - сказал он.
Глава пресс-службы Св. Ватикана монсеньор Федерико Ломбарди отметил, что это был исторический  день для Гюмри, ибо религиозного мероприятия такого масштаба и в общественном месте здесь не бывало. «Богослужение, как  правило, проводится в церкви, но учитывая желание католиков  и апостольцев присутствовать на богослужении вместе, пришлось впервые  в  Гюмри организовать это мероприятие», - сказал Ломбарди, добавив, местные власти распространили 23 тысячи пригласительных билетов, но на площади собралось беспрецедентное  количество людей.
«Это единственная католическая месса, по латинскому чину, которую Папа провел в ходе этого визита. В его слове было много посылов к вере, памяти, Богу, духовному  наследию армян. Папа Римский  особо подчеркнул роль Григора  Нарекаци в достижении социальной  справедливости и защите интересов  общества», - отметил он.
Монсеньор Ломбарди  посчитал прекрасным жестом приглашение  Папы Католикосу совершить совместную поездку в  папамобиле. Пресс-спикер сообщил, что Папа Римский посетит Обитель ордена Непорочного зачатия армянских католических сестер, там он пообедает, после  чего отправится  церковь Св. Богоматери и кафедральный католический собор Святых мучеников в Гюмри.
Вечером 25 июня на ереванской  площади Республики состоится совместное  богослужение, что станет кульминацией визита  Понтифика. Главы двух церквей вознесут Всевышнему  молитву об установлении мира во всем мире.