Եվրամիությունն իրավունք չունի Մեծ Բրիտանիայի հանրաքվեից հետո հիստերիայի մեջ ընկնել. Շտայնմայեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն իրավունք չունի Մեծ Բրիտանիայի հանրաքվեից հետո հիստերիայի մեջ ընկնել, անհրաժեշտ է կարծքիների փոխանակում արդի խնդիրների վերաբերյալ: Այս մասին հունիսի 25-ին Բեռլինում հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Բելգիայի, Նիդերլանդների և Լյուքսեմբուրգի իր գործընկերների հետ հանդիպումից առաջ:
«Իրավիճակն այնպիսին է, որ այն թույլ չի տալիս հիստերիայի մեջ ընկնել, ոչ էլ շոկ ապրել: Անհրաժեշտ է կարծիքների փոխանակում»,-հայտարարել է նախարարը: Նրա խոսքով, պետք է խուսափել ավելորդ շտապողական քայլերից: Նա ընդգծել է, որ Եվրոպան չի կարող իրեն թույլ տալ ոչ դեպրեսիա, ոչ անգործություն:
Շտայնմայերի խոսքով, առաջին հերթին անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչպիսին են երկրների սպասումները, որտեղ են եվրոպական կառավարությունների թույլ կետերը: Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծել է, որ Եվրամիությունում փախստականների խնդրի հետ կապված իրավիճակը, երիտասարդության շրջանում գործազրկության բարձր մակարդակը:
«Վստահ եմ, որ Մեծ Բրիտանիայի որոշումից հետո 27 երկրները ցանկանում են պաշտպանել Եվրոպային, ցանկանում են ուժեղացնել Եվրոպան»,-ավելացրել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարը:

Штайнмайер: ЕС не должен впадать в истерию после референдума в Великобритании
Европейский союз не имеет права впадать в истерию после итогов референдума в Великобритании, необходим обмен мнениями по актуальным проблемам. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом заявил в субботу в Берлине министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер перед встречей с коллегами из Франции, Италии, Бельгии, Нидерландов и Люксембурга.
"Ситуация такова, что она не позволяет впадать ни в истерию, ни в шоковое состояние. Необходим обмен (мнениями - прим. ТАСС)". По его словам, нужно избежать суетливых действий. ", - отметил он. Глава ведомства сказал, что Европа не может позволить себе "ни депрессии, ни бездействия".
Штайнмайер отметил, что в первую очередь сейчас необходимо понять, каковы ожидания стран, где чувствительные точки европейских правительств. В этом контексте министр отметил ситуацию с беженцами в Евросоюзе, высокую безработицу среди молодежи.
"Уверен, что 27 стран (Евросоюза) хотят защитить Европу, хотят усилить Европу после решения Великобритании", - добавил глава германской дипломатии.