Չեխայի նախագահն այցելեց Երևանի կոնյակի գործարան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց Երևանի կոնյակի գործարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պատվիրակությունն այցելեց Երևանի կոնյակի գործարանի հնեցման արտադրամաս: Այնտեղ պատվիրակության ներկայացուցիչներին ներկայացվեց հայկական «Արարատ» կոնյակի պատմությունը և արտադրական պրոցեսը:
Միլոշ Զեմանը կանգ առավ նաև «Խաղաղության տակառի» մոտ, որը հիմնադրվել է 2001 թվականին` ի պատվիվ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցի: Տակառում հնեցվում է զինադադարի տարին խորհրդանշող 1994  թվականի կոնյակի սպիրտ: Այն կոչվում է «խաղաղության», քանի որ կբացվի այն ժամանակ, երբ կկարգավորվի ղարաբաղյան հակամարտությունը: Նախագահն իր ստորագրությունը թողեց նաև գործարանի հուշագրքում:
Ըստ ավանդույթի` Երևանի կոնյակի գործարանի հնեցման արտադրամասի նախագահական անցուղին համալրվեց Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի անվանական տակառով: Նախագահ Զեմանին որպես նվեր հանձնվեց գործարանի հնագույն սպիրտերից պատրաստված կոնյակ` «Արարատ»-ի բացառիկ հավաքածուից:

Президент Чехии Милош Земан посетил Ереванский коньячный завод
Президент Чехии Милош Земан, прибывший в Армению с государственным визитом, в рамках своего визита, во главе чешской делегации  посетил Ереванский коньячный завод. Здесь им представили исторю коньяка «Арарат», а также производственный процесс.
Президент Чехии Милош Земан остановился у «Бочки мира», которая была заложена в 2001 году в честь визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В бочке идет процесс ферментации спирта урожая символического - 1994 года, когда было достигнуто соглашения о перемирии. Коньяк будет откупорен, когда окончательно будет урегулирован карабахский конфликт.
Президент Чехии Милош Земан оставил запись в книге почетных гостей.
По традиции, аллея завода обогатилась бочкой имени Милоша Земана, мкоторому подарили коллекцию эксклюзивных коньяков коллекции«Арарат».