Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց Իրանի հետ առանց մուտքի վիզայի համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքացիների՝ առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին համաձայնագրի կնքմանը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ համաձայնագրի ստորագրումը բխում է Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունից:
«Համաձայնագրի նպատակն է կանոնակարգել երկու պետությունների քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունների ռեժիմը: Այն սահմանում է, որ երկու պետությունների քաղաքացիները սովորական և դիվանագիտական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի կարող են մուտք գործել, տարանցմամբ անցնել, դուրս գալ և գտնվել միմյանց պետությունների տարածքում` առավելագույնը 90 օր ժամկետով` 180 օրվա ընթացքում:
Համաձայնագրի ստորագրումը կխթանի նաև երկկողմ զբոսարջությունը և կստեղծի առավել նպաստավոր պայմաներ ՀՀ և ԻԻՀ քաղաքացիների փոխադարձ այցելելություններրի համար»,- ասաց Քոչարյանը:

YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. The Government of Armenia approved the signing of the agreement on visa-free mutual visits between the citizens of Armenia and Iran.
Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan said the signing of the agreement will develop the bilateral relations between Armenia and Iran, will strengthen the mutually beneficial economic, trade and other ties.
“The agreement aims to settle the regime of mutual visits between the Armenian and Iranian citizens. It defines that the citizens of the two states can travel with civilian and diplomatic passports to Armenia and Iran without visa, can leave and stay in Armenia and Iran for a maximum 90 days within 180 days.
The signing of the agreement will boost the development of tourism between the two states and will create favorable conditions for mutual visits of citizens of Armenia and Iran”, Kocharyan stated.