Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց Իրանի հետ առանց մուտքի վիզայի համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքացիների՝ առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին համաձայնագրի կնքմանը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ համաձայնագրի ստորագրումը բխում է Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունից:
«Համաձայնագրի նպատակն է կանոնակարգել երկու պետությունների քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունների ռեժիմը: Այն սահմանում է, որ երկու պետությունների քաղաքացիները սովորական և դիվանագիտական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի կարող են մուտք գործել, տարանցմամբ անցնել, դուրս գալ և գտնվել միմյանց պետությունների տարածքում` առավելագույնը 90 օր ժամկետով` 180 օրվա ընթացքում:
Համաձայնագրի ստորագրումը կխթանի նաև երկկողմ զբոսարջությունը և կստեղծի առավել նպաստավոր պայմաներ ՀՀ և ԻԻՀ քաղաքացիների փոխադարձ այցելելություններրի համար»,- ասաց Քոչարյանը:

Правительство Армении одобрило соглашение о безвизовом режиме с Ираном
Правительство Армении одобрило соглашение о безвизовом режиме с Ираном для граждан Армении и ИРИ. Как передает «Арменпресс», замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян сказал, что подписание данного соглашения соответствует интересам Армении и будет способствовать стимулированию развития экономических, торговых и прочих связей между обеими странами.
«Цель соглашения – урегулировать режим взаимных посещений гражданами обеих стран. Соглашение говорит о том, что граждане обеих стран по обычным и дипломатическим паспортам могут въезжать на территорию соседней страны, не имея на это визового разрешения. Они могут находиться на территории соседней страны в течение максимум 90 дней за 180 дней.
Соглашение будет способствовать развитию туризма и создаст благоприятные условия для взаимных визитов между Арменией и ИРИ»,- сказал Кочарян.