«Հայփոստը» մարել է հայկական եռագույնով «ներկված» Նյու Յորքի երկնաքերերից մեկը պատկերող գեղաթերթիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային ֆիլատելիստական ցուցահանդեսի ՝ «Նյու Յորք 2016»-ի շրջանակում մայիսի 29-ին տեղի ունեցավ «Նյու Յորք 2016» ցուցահանդեսին նվիրված գեղաթերթիկի մարման պաշտոնական արարողությունը:
Գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է Նյու Յորքի երկնաքերերից մեկը՝ լուսավորված Հայաստանի դրոշի գույներով: Նամականիշը ունի խնձորի տեսք, որը խորհրդանշում է Նյու Յորք քաղաքը (Նյու Յորքն ամերիկյան խոսակցական լեզվով ասում են«Մեծ Խնձոր»):
Մարումն իրականացրեցին ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության
դեսպան, մշտական ներկայացուցիչ Զոհրապ Մնացականյանը և «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ»-ի կառավարող տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայփոստ» ՓԲԸ-ից:
Տեխնիկական տվյալներ.
Անվանումը՝ «Հայաստանի մասնակցությունը Համաշխարհային ֆիլատելիստական ցուցահանդես Նյու Յորք-2016-ին»
Թողարկման օրը`29-ըմայիսի,2016թ.
Դիզայնը՝Խուան Պաբլո Գեչիջյան, Վահագն Մկրտչյան
Նամականիշի չափսերը`40,0x39,2 մմ
Գեղաթերթիկի չափսերը`90,0 x 55,0 մմ
Տպաքանակը՝30 000 հ.
Հայփոստը մասնակցում է «Նյու Յորքի-2016» Համաշխարհային Ֆիլատելիստական Ցուցահանդեսին:
Տասնամյակը մեկ կազմակերպվող մեծագույն ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդեսը գործում է 2016թ-ի մայիսի 28-ից հունիսի 4-ը Նյու Յորքում:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են տարբեր երկրների հարյուր քսանից ավել ֆիլատելիստական միություններ և կազմակերպություններ, ավելի քան հիսուն երկրների փոստային կապի ազգային օպերատորներ: Հայփոստը առաջին անգամ առանձին տաղավարով է մասնակցում նմանատիպ մեծության ցուցահանդեսի, ինչը ֆիլատելիստական աշխարհի համար ավելի ճանաչելի կդարձնի Հայաստանը:

В рамках Международной филателистической выставки «Нью-Йорк 2016» состоялась церемония официального погашения армянской марки
В рамках Международной филателистической выставки «Нью-Йорк 2016» состоялась
церемония официального погашения армянской марки
В рамках Международной филателистической выставки «Нью-Йорк 2016» 29 мая состоялась церемония официального погашения и впуска в обращение посвященного нью-йоркской выставке сувенирного листа.
На марке сувенирного листа изображен один из небоскребов Нью-Йорка, освещенный цветами флага Армении. Марка по форме похожа на яблоко, что является символом Нью-Йорка, так как в американском сленге этого город называют «Большим Яблоком».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ЗАО «Айпост», в церемонии приняли участие постпред Армении в ООН, посол Зограп Мнацаканян и директор управления «Айпост Траст Менеджмент» Хуан Пабло Гечиджян.
Технические данные:
Название: «Участие Армении в Международной филателистической выставке «Нью-Йорк 2016»
Дата выпуска: 29 мая 2016 г.
Дизайнер: Хуан Пабло Гечиджян, Ваагн Мкртчян
Размер марки: 40,0 x 39,2 мм
Размер сувенирного листа: 90,0 x 55,0 мм
Тираж: 30 000
Отметим, что Армении принимает участие в Международной филателистической выставке «Нью-Йорк 2016», которая действует с 28 мая по 4 июня. В мероприятии принимает участие биле 120 филателистических союзов и организаций, национальные операторы почтовой связи более 50 стран.