Լևոն Մնացականյանը և Անջեյ Կասպշիկը քննարկել են հյուսիսարևելյան ուղղությամբ անցկացվելիք դիտարկման հետ կապված հարցեր
Լևոն Մնացականյանը և Անջեյ Կասպշիկը քննարկել են հյուսիսարևելյան ուղղությամբ
անցկացվելիք դիտարկման հետ կապված հարցեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ՄԱՅԻՍԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, պաշտպանության բանակի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը մայիսի 10-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակի և մայիսի 11-ին հյուսիսարևելյան ուղղությամբ անցկացվելիք դիտարկման հետ կապված հարցեր:

NKR Defense Minister and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office discuss issues of conducting monitoring in north-eastern direction
NKR Defense Minister and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office discuss issues
of conducting monitoring in north-eastern direction
STEPANAKERT, MAY 10, ARMENPRESS. Defense Minister of NKR and Commander of the Defense Army Levon Mnatsakanyan received Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk on May 10.
As “Armenpress” was informed from the press service of NKR Defense Ministry, the situation on the contact line of Karabakh-Azerbaijan opposing forces as well as issues of conducting monitoring in the north-eastern direction scheduled on May 11 were discussed at the meeting.