Սահման պահող մարդը գիտակցում է, որ պաշտպանում է իր ընտանիքը. Սարգիս Ստեփանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե մարդ ուժեղ մարդկանցով է շրջապատված, չի կարող թույլ լինել: Մերօրյա հերոս, ՀՀ զինված ուժերի մայոր Սարգիս Ստեփանյանը վստահ է` ուժեղ ասելով պետք չէ հասկանալ միայն ֆիզիկական ուժը:
Սարգիս Ստեփանյանն ընդամենն օրեր առաջ է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանից «Հայկյան» մրցանակ ստացել` ծառայողական պարտականությունները կատարելիս մարտական սխրանքի դրսևորման ու անմնացորդ նվիրումի համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում մերօրյա հերոսը պատմում է սխրանքի, «Հայկյանի» կարևորության ու գործը շարունակող երիտասարդ սերնդի մասին:
«Հայկյանն» ստանալը շատ ոգևորիչ էր
Մեծ պատիվ էր, մանավանդ, որ գերագույն հրամանատարն էր մրցանակը հանձնում: Պարտավորեցնում է հետագայում ավելի ուժեղ, ավելի ամուր լինել, նոր գործողություններն ավելի լավ կատարել: Երիտասարդությունը ծափահարություններով, հարգանք ցույց տալով դիմավորեց ինձ: Ինձ համար մեծ պատիվ էր. դա է ուժ, կյանք տալիս: Ես ուժեղ եմ իմ ժողովրդով, ես մենակ չեմ, իմ կողքին են բոլորը: Ինձ համար սա ամեն ինչ է:
Մինչ այսօր ծառայում եմ..
2007 թվականից անցել եմ ծառայության ՀՀ զինված ուժերում և մինչ այսօր ծառայում եմ: Ծանր վիրավորվել եմ: Դեպքը տեղի է ունեցել 2014 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին: Այդ ժամանակ իրավիճակը սահմանում բավականին խառն էր: Պաշտպանական շրջաններից մեկում հակառակորդի դիվերսիոն խումբը հարձակում էր իրականացրել մեր դիրքապահ ստորաբաժանումների ուղղությամբ: Չնայած մեր ստորաբաժանումները հետ էին մղել թշնամուն, բայց չեզոք գոտում վիրավոր զինընկեր ունեինք: Ես ստացա նրան չեզոք գոտուց դուրս բերելու հրաման: Տարածքն ականապատված էր. գիտակցելով, որ ամեն վայրկյանը կարող է ճակատագրական լինել մեր ընկերոջ համար, փորձեցի շատ արագ գործել: Խնդիրը կատարելու ժամանակ ոտքերիս տակ պայթեց ականը, վիրավորվեցի, կորցրեցի երկու ոտքս և աջ ձեռքս:
Ծառայությունը` կյանքի անբաժանելի մաս
Հայրս Արցախյան պատերազմի մասնակից է եղել, պատերազմական տարիներն անցկացրել է մարտի դաշտում: Ես այդ ժամանակ փոքր եմ եղել, տեսել եմ, հարցեր տվել: Հայրս պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին խնդրեց, որ անցնեմ ինձ համար համապատասխան ծառայության: Իմ ընդունակություններից ելնելով` ընդունեցին հատուկ նշանակության զորքեր: Բավականին երկար զբաղվել եմ ծանրամարտով, ծանրամարտի սպորտի վարպետ եմ: Ծառայության անցա, վերապատրաստվեցի:
Հայրս միշտ ինձ խորհուրդներ է տվել, հիմա էլ է տալիս
Դեպքից հետո, երբ ինձ Արցախից բերել են կենտրոնական հոսպիտալ, բժիշկներն ասել են, որ 3-4 օր հետո կարթնանամ, բայց հաջորդ օրն արթնացել եմ, բոլորը զարմացել են: Կանչել եմ հայրիկիս, նա դժվարացել է մտնել սենյակ: Հետո, երբ եկավ, պառկած էի: Մոտեցավ, խոսեցի, շատ ուրախացավ: Երևի մտածում էր, որ եթե մարդ մարմնի կեսը կորցնում է, ուղեղում էլ ինչ-որ բան է փոխվում: Եվ մի ուրիշ ուրախությամբ ուրախացավ, երբ տեսավ, որ ամեն ինչ նորմալ է:
Կյանքը սահմանին
Սահման պահող ցանկացած մարդ առաջին հերթին գիտակցում է, որ պահում, պաշտպանում է իր ընտանիքը: Դա իրեն պարտավորեցնում է  ավելի զգոն, ուշադիր լինել, չսխալվել: Բոլորն էլ գիտակացում են, որ սահմանը պահում են իրենց հայրենիքի համար, և դա պատվով են անում:
… Մեր նախագահն ասաց, որ փայլուն երիտասարդութներ ունենք: Ճիշտ է ասում. հայրենասեր են, նրանք սահմանն ուրիշ ձև են պահում, ավելի ոգևորված: Նրանց դուր է գալիս, որ իրենց վստահում են: Ամենակարևորը` ուժեղ են: Մեր երիտասարդությունը, ինչպես ասում է նախագահը, փայլուն կատարում է ցանկացած խնդիր:
Սեր սպորտի նկատմամբ
Ժամանակին լուրջ, պրոֆեսիոնալ կերպով զբաղվել եմ ծանրամարտով: Բավականին լավ արդյունքներ ունեի: Ինչպես ասացի, հասել եմ սպորտի վարպետի կոչման: Ծառայության հետ համատեղել չէր լինում, թողեցի: Վերջերս փորձեցի կշռաքար բարձրացնել, ստացվեց: 32-կիլոգրամանոց կշռաքարը բարձրացրի 8 անգամ: Կանգնած դիրքից սեղմում վարժություն եմ կատարել: Սա Հայաստանի «Դյուցազնագրքում» է ներառվել. ինձ ասացին, որ Գինեսի ռեկորդների գրքում ընդգրկվելու համար ինքս պետք է հայտ ուղարկեմ: Անպայման դիմելու եմ:
Հիմա ամբողջ շեշտը դրել եմ բազկամարտի վրա.Աստծո հաջողությամբ այս տարի Հունգարիայում պետք է մասնակցեմ աշխարհի առաջնության: Իմ մարզչի հետ լուրջ մարզվում ենք, ջանքեր չենք խնայում: Պատրաստվում ենք հաղթել:
Էքստրեմալ կյանքի սիրահարը
113 անգամ թռել եմ պարաշյուտով: Էքստրեմալ կյանքն ինձ դուր է գալիս` արագություն, բարձրություն և այլն: Հունաստանում լեռնագնացության պատրաստության դասընթացներ եմ անցել: Պլաններ ունեմ բազմահարկ շենքից պարանով ինքնուրույն իջնել: Պարաշուտով էլ եմ թռչելու: Դեպքից չորս ամիս էր անցել, սար բարձրացա, դեռ պրոթեզներին նորմալ չէի հարմարվել: Շարունակում եմ ապրել նախկինի նման:
Մեծ աշխատանքի արդյունքում ոտքի կանգնեցի
Երբ Մովսես Հակոբյանը մեր տուն բերեց Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով շնորհված «Արիության» մեդալը, սայլակի վրա էի, ամիս ու կես էր անցել դեպքից: Այդ ժամանակ հարցազրույցում ասացի, որ 1,5 ամիս հետո ոտքի եմ կանգնելու, անցնելու եմ ծառայության: Երևի շատերը թերահավատությամբ ընդունեցին խոսքս, բայց մեծ աշխատանքի արդյունքում ոտքի կանգնեցի:
Իսկ ՀՀ նախագահի շնորհած «Արիության» մեդալն ստացել եմ նոյեմբերին. ինքնուրույն ոտքի եմ կանգնել, քայլել եմ, մոտեցել պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, հանձնել է, գրկել:
Երկու տղա ունեմ
Մեկը` 12, մյուսը` 10 տարեկան է: Բավականին ակտիվ են, խելացի, մեծին հարգել գիտեն, ինչն ինձ համար ամենակարևորն է: Սովորում են, մարզվում, փոքր տղաս ասել է, որ զինվորական է ուզում դառնալ: Մեծանան` ինչ կցանկանան, թող դառնան:
Ես ինձ ուժեղ եմ համարում
Գլուխ չեմ գովում: Եթե մարդ ուժեղ մարդկանցով է շրջապատված, չի կարող թույլ լինել: Թույլ մարդն է իրեն թույլերով շրջապատում: Ուժեղ՝ նկատի չունեմ ֆիզիկապես. հոգևոր ուժի մասին է խոսքը: Ցանկացած խոչընդոտ կարող է ընկճել մարդուն: Լինում են պահեր, որ տխրում ես, բայց ես ամեն ինչ անում եմ, որ իմ շրջապատը տեսնի, որ ուժեղ եմ և իմ քայլերով, օրինակներով իրենց ավելի ոգեշնչեմ: Ամեն ինչ հաղթահարելի է: Ես շրջապատված եմ ինձ բարին ցանկացող մարդկանցով:
…Հիմա ծառայում եմ, դասավանդում, իմ փորձը փոխանցում եմ մեր երիտասարդներին: Սովորեցնում եմ որոշ բաներ: Այս տարի նաև պլանավորում եմ սովորել ռազմական ակադեմիայում`կատարելագործվելու:

YEREVAN, FEBRUARY 29, ARNENPRESS. If someone is surrounded by strong people, he cannot be weak. Sargis Stepanyan, major in the Armed Forces of the Republic of Armenia, is convinced that strength does not imply only physical strength.
Sargis Stepanyan was awarded with “Haykian” award by President Serzh Sargsyan a few days ago for demonstration of combat courage and devotion when fulfilling service duties. In an interview with “Armenpress” the modern-day hero tells about the feat, importance of “Haykian” award and the younger generation.
Receiving “Haykina” award was very inspiring
It was a great honor, especially considering that the Supreme Commander of the Armed Forces was delivering the prize. It commits to be stronger and firmer in the future and take new measures better. The youth met me with applause and respect. It is a great honor for me; it gives me life and strength. I am strong with my people, I am not alone, and all stand by me. This is everything for me.
I serve up till now
My military service started in 2007 and I serve up till now. I was severely injured. The incident occurred in July-August, 2014. The situation on the border was rather strain then. A subversive group of the enemy had attacked in the direction of our border units. Despite our units managed to repel the enemy, we had an injured service-mate in the neutral zone. I received an order to take him out of the neutral zone. The area was mined. Considering that every second can be fatal for our friend, I tried to act very quickly. While fulfilling the task, a mine exploded under my feet. I was injured; I lost both of my legs and one hand.
Service is an inseparable part of my life
My father is a participant of the Artsakh liberation war. He was in the battlefield during war times. I was small at that time, but I was curious and asked many questions. My father asked Defense Minister Seyran Ohanyan to engage me in some type of service. Considering my abilities, I was enrolled into Special Forces.
My father always gave me advice, and so does he now
After the incident, when I was taken to the central hospital, the doctors had told that I would return to consciousness in 3-4 days, but I woke up the next day surprising everyone. I called my father. It was difficult for him to enter my room. Then, when he came, I was in bed. He came up to me, we talked a little and he was very happy. He might be thinking that if someone loses half of his body, something changes in the brains. And he was extremely happy seeing that everything is normal.
Life on the border
Everyone protecting the border acknowledges that first of all he protects his family. It commits him to be more vigilant and attentive not to make a mistake. Everyone realizes that they protect the border for their Motherland and do it with pride.
…Our President said that we have brilliant youth. He is right, they are patriots, and they protect the border somehow in a different way, more enthusiastically. They enjoy being trusted. Most important, they are strong. Our youth, as the President says, fulfills any task brilliantly.
Love towards sports
I used to be professionally engaged in weightlifting. I recorded rather good results, but it was impossible to combine it with service, so I quitted…
Now I am more focused on arm wrestling. By God's Generosity I will participate in world tournament this year in Hungary. I train with my coach sparing no efforts. We prepare for the victory.
Lover of extreme life
I have conducted 113 parachute jumps. I like extreme lifestyle, speed, highness and so on. I took mountaineering training courses in Greece. I have plans to go down a multiple-storied building by a rope. I will again conduct a parachute jump. Months had passed since the incident; I climbed up a mountain, I was not well adapted to the artificial limbs yet. I continue living the way I did before.
I stood on my feet as a result of hard work
When Movses Hakobyan brought the medal of “Courage” awarded to me by Artsakh President Bako Sahakyan’s decree, I was on a barrow, one and a half month had passed since the incident. AT that time I told in an interview that after another one and a half month I will stand up and return to service. Many might have taken my words with skepticism, but I stood up due to hard work.
And I received the medal of “Courage” bestowed by the President of Armenia in November. I stood up by myself, went up to Defense Minister Seyran Ohanyan, he handed the medal to me and embraced.
I have two sons
One is 12 years old, the other-10. They are quite active, prudent; they know how to respect elderly people, which is very important for me. They study and go in for sports. My younger son says he want to become a serviceman. Let them become whatever they want.
I consider myself strong
I am not boasting. If someone is surrounded by strong people he cannot be weak. A weak person surrounds himself with weak people. Saying strong I do not mean physically, I am talking about spiritual strength. Any obstacle can discourage people. There are moments when I become very sad, but I do my best to show my surrounding that I am strong and inspire them by my actions and example. Everything can be overcome. I am surrounded by good willing people.
…Now I serve, I deliver lectures and transfer my experience to the youth. I teach them some things. I plan also to study at the military academy this year in order to refine myself.