Պատգամավորը սահմանադրական բարեփոխումները իշխանության գերկենտրոնացումը վերացնելու երաշխիք է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական բարեփոխումներին հարկավոր է «այո» ասել առաջին հերթին իշխանության գերկենտրոնացումը վերացնելու համար: Նոյեմբերի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահան Բաբայանը: «Մենք պետք է հասնենք նրան, որ մեզ մոտ իշխանության երեք ճյուղերը հավասարակշռվեն, ինչը մինչ այսօր չի եղել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց պատգամավորը:
Սահմանադրական փոփոխություններին «այո» ասելու երկրորդ կարևոր հանգամանքը պատգամավորը համարում է անկախ դատական համակարգի ձևավորումը: «Մեր երկրում կարիք կա իրական ազատ ու անկախ դատական համակարգի ձևավորման, ինչը յուրաքանչյուր քաղաքացու ցանկությունն է»,- հավելեց Վահան Բաբայանը:
Պատգամավորը կարևոր է համարում այն հանգամանքը, որ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո երկրի քաղաքական կյանքում լուրջ դերակատարում է ստանձնելու ընդդիմությունը: «Մեր անկախության 25 տարվա ընթացքում ընդդիմությունը երբեք չի կարողացել լուրջ դերակատարում ստանալ, վերահսկիչ լիազորություններ ունենալ, մասնակցություն ունենալ պետական կառավարման գործընթացին: Այդ ամենն ընդդիմությունը կարող է ունենալ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո: Երբ մենք նայում ենք այն լիազորություններին, որոնք տրվելու են ընդդիմությանը, առնվազն անհասկանալի է, էլ ինչ է պետք անել, որպեսզի ընդդիմությունը կողմ լինի փոփոխություններին: Եթե մարդկանց ձեռնտու է առկա իրավիճակը, բնական է, որ նման մարդիկ դեմ կլինեն, սակայն այն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են փոփոխություններ, ովքեր ցանկանում են, որ ընդդիմության լիազորությունները ընդլայնվեն, կասեն «այո» սահմանադրական բարեփոխումներին»,- մանրամասնեց Բաբայանը:
Վահան Բաբայանը վստահություն հայտնեց, որ շատ մարդիկ, ովքեր «այո» են ասում սահմանադրական բարեփոխումներին, հենց այդ փոփոխությունները ցանկանալով են ասում: «Եկեք համախմբված մեր «այո»-ն ասենք և հասկանանք, որ մեր ձեռքերում է մեր երկրի ապագան: Եթե մենք մերժում ենք սահմանադրական բարեփոխումները, ապա մեզ համար լավ է այսօր տիրող իրավիճակը, իսկ ես չեմ հասկանում, թե ում համար այն կարող է լավ լինել»,- եզրափակեց պատգամավորը:
«Ոչ»-ի կողմնակից, «Չեք անցկացնի» քաղաքացիական նախաձեռնության և ՀԱԿ կուսակցությա անդամ Արշակ Մուսախանյանը չհամաձայնեց Վահան Բաբայանի դիտարկումների հետ՝ընդդիմությանը տրվելիք լիազորությունների վերաբերյալ: Նա նշեց, որ Հայաստանում ընդդիմությունը միշտ էլ ուժեղ է եղել, և միակ բանը, որ խանգարել է ընդդիմությանը, ընտրական գործընթացներն են: Մուսախանյանն այն կարծիքին է, որ ընդդիմությանն իրեն դրսևորելու հնարավորություն պետք է տալ ոչ թե սահմանադրական բարեփոխումներով, այլ ընդամենը ազատ, մրցակցային ընտրություններով: Նա նաև կարծիք հայտնեց, որ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո երկրում միակուսակցական կառավարման համակարգ է ձևավորվելու, ինչն անընդունելի է:

MP considers Constitutional Reforms as guarantee to decentralization of power
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. “Yes” should be said to the Constitutional Reforms first of all to eliminate over-concentration of power.
Vahan Babayan, member of the National Assembly "Prosperous Armenia" faction, expressed such an opinion during the meeting with journalists on Nov. 30.
“We must achieve balance among the three branches of government, which we have never had up till now,” “Armenpress” reports, MP stated.
The second significant reason for saying “yes” to the Constitutional Reforms is the creation of independent judicial system.
“We need to create independent and free judicial system in our country, which is the wish of each citizen,” Babayan added.
He also emphasized that the opposition will become an important player in political life after the Constitutional Reforms.
“The opposition has never been able to have an important role, supervisory powers, participate in the process of state government within the 25 years of our independence. The opposition can have all that after the Constitutional Reforms. When we have a look at the powers the opposition will have, it becomes at least incomprehensible what should be done so that the opposition becomes in favor of the reforms. If some people are satisfied with the current situation, it’s natural that they will be against (the reforms), but there are people who want changes, expansion of opposition’s powers and they will say “yes” to the Constitutional Reforms,” Babayan specified.
Supporter of “No” and “No Pasaran” political initiative, member of "Armenian National Congress" party Arshak Musakhanyan disagreed with Vahan Babayan’s considerations related to the powers given to the opposition. He stated that the opposition had always been strong in Armenia and the only thing that hampered the opposition were election processes.  Musakhanyan is of the opinion that the opposition must be given a possibility to exert itself not by the Constitutional Reforms but by free, competitive elections. He also expressed an opinion that a single-party system of government, which is unacceptable, will be formed in the country after the Constitutional Reforms.