Ռիչարդ Միլսն այցելել է է Նոր Երզնկայի արևային չորանոց
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գյուղական բնակավայրերում տնտեսության զարգացման հարցերին նվիրված միամսյակի ընթացքում դեսպան Ռիչարդ Միլսը նոյեմբերի 24-ին այցելել է  Նոր Երզնկայի արևային չորանոց. մի ծրագիր, որին իր օժանդակությունն է բերել ԱՄՆ դեսպանությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից, դեսպանը շրջել է չորանոցի տարածքում և զրուցել այգեգործների հետ, ովքեր այս չորանոցի շնորհիվ այժմ իրենց բերքը շուկա հասցնելու ավելի լայն հնարավորություններ ունեն:
«Ուրախալի է տեսնել, որ բանիմաց ու ձեռներեց անձինք օգնում են գյուղական համայնքներին տնտեսությունը զարգացնելու հարցում՝ միաժամանակ ապահովելով շրջակա միջավայրի պահպանությունը: Ուրախալի է տեսնել այն օգուտները, որ այսօր քաղում են Նոր Երզնկայի բնակիչները՝ Ռուզաննային և նրա «Էկոսերունդ» ՀԿ-ին ցուցաբերած ֆինանսական աջակցության շնորհիվ: Սա մեկն է այն բազմաթիվ ուղիներից, որոնցով դեսպանությունը գործակցում է Հայաստանի ժողովրդի հետ տնտեսության բարելավման լուծումներ գտնելու հարցում»,-ասել է դեսպան Միլսը:
Նոր Երզնկա գյուղի արևային չորանոցը հիմնադրվել է 2012թ. «Էկոսերունդ» ՀԿ-ի կողմից: Ֆինանսավորումն ապահովվել է ՀԿ-ի հիմնադիր, ԱՄՆ Համֆրիի անվան կրթական ծրագրի շրջանավարտ Ռուզաննա Մանուկյանի կողմից, ով ստացել է դրամաշնորհ ԱՄՆ շրջանավարտների նորարական հիմնադրամից, որը ֆինանսավորում է տրամադրում ԱՄՆ կրթական փոխանակման ծրագրերի մասնակիցներին՝ աջակցելով Հայաստանում դրական տեղաշարժեր ապահովելու նրանց նախաձեռնություններին:
«Էկոսերունդ» ՀԿ-ն, նպատակ ունենալով ի ցույց դնել արևային էներգիայի օգտագործման  առավելությունները որպես գլոբալ տաքացման դեմ պայքարի միջոց, անցկացրել է ուսուցումներ այգեգործների համար՝ մրգերից ու պտուղներից վերականգնվող էներգիայի կիրառմամբ օրգանական չրեր պատրաստելու առանձնահատկությունների վերաբերյալ: Չորանոցը ունի տարեկան մինչև 40 տոննա տեղական միրգ, պտուղներ ու խոտաբույսեր  չորացնելու հնարավորություն:
Այցի ընթացքում դեսպան Միլսը նաև տեղեկացել է, որ ՀԿ-ն փորձում է այդ վայրն օգտագործել մարզում էկոտուրիզմին զարկ տալու նպատակով: Կազմակերպությունը փորձում է իրականացնել էկոտուրեր ուսանողների ու բոլոր հետաքրքրված անձանց համար՝ նրանց ներկայացնելով արևային չորանոցը և դրանից բխող տնտեսական ու բնապահպանական օգուտները:
Տուրիզմի հետ կապված այս բաղադրիչը համահունչ է անցյալ շաբաթ դեսպանության մեկնարկած «Իմ Հայաստան» ծրագրի նպատակներին: ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից տրամադրված 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորմամբ «Իմ Հայաստան» ծրագրի շրջանակում ամերիկյան Սմիթսոնյան ինստիտուտը կաշխատի հայաստանյան գործընկերների հետ՝ ձևավորելու տուրիստական այցելավայրերի ցանց Հայաստանով մեկ, որտեղ լավագույնս ներկայացված կլինի Հայաստանի ինքնատիպ մշակութային ժառանգությունը: Այցելավայրերի ձևավորմանը զուգընթաց ծրագրի շրջանակում աշխատանքներ կիրականացնեն գյուղական բնակավայրերում տուրիզմի զարգացմանը նպաստող ծառայությունների ու ենթակառուցվածքների ձևավորման ուղղությամբ:
«Հայաստանի մշակութային ժառանգության կարևոր տարրերից մեկը, որ մենք կշեշտադրենք «Իմ Հայաստան» արշավի շրջանակում, Հայաստանի ինքնատիպ ու համեղ խոհանոցն է, իսկ խոհանոցի կարևոր մասը գյուղատնտեսական ապրանքներն են, օրինակ՝ այս համեղ մրգերը, որ հենց դուք եք արտադրում; Հուսով եմ՝ կգա այն օրը, երբ բազմաթիվ տուրիստներ կայցելեն ձեր համայնք: Այսպիսի այցերն են, որ թույլ են տալիս տեսնել և ճանաչել հյուրասեր հայ մարդուն»,-ասել է դեսպան Միլսը:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. Continuing his month-long focus on Embassy initiatives to boost economic development in Armenia’s rural areas, U.S. Ambassador Richard Mills, Jr., on Tuesday visited the site of a cutting-edge solar fruit drying facility that was started with support from the U.S. Embassy.
As “Armenpress” was informed by Embassy of the United States of America in Armenia the Ambassador toured the facility and met with some of the village residents who are able to use the facility to improve their abilities to bring their harvests to market.
“It is great to see creative, entrepreneurial people finding ways to help local, rural Armenian communities develop their economies while protecting our shared environment,” Ambassador Mills said. “It is great to see first-hand how our financial support of Ruzanna and her EcoGeneration NGO is paying off for the villagers of Nor Erznka. This is just one of the many ways the Embassy is partnering with the Armenian people as they find Armenian solutions to improving the economy.”
The solar dryer in the Nor Erznka village of Kotayk Region was opened in 2012 by EcoGeneration NGO. Funding for the dryer was provided to the NGO’s founder Ruzanna Martirosyan, an alumna of the U.S. Humphrey Fellowship Program, through the Embassy’s Alumni Engagement Innovation Fund grant program, which funds alumni of U.S. exchange programs as they work to improve conditions in Armenia.
In order to demonstrate the benefit of using solar energy to combat global climate change, EcoGeneration established the drying facility and provided training sessions to the villagers on how to dry their fruit harvest organically and using renewable energy. The facility is capable of drying 40 tons of local fresh produce and unique edible plants annually.
During his tour, the Ambassador learned that the NGO is also looking at using the site as a way to boost eco-tourism in the region. The group is working to organize eco-tours for students and the general public to the project site in order to demonstrate the solar dryer and provide explanation on its environmental and economic usefulness.
The tourism aspect of the project fits well with the “My Armenia” project launched by the Embassy last week. With $5 million in funding by USAID, “My Armenia” is a project through which the Smithsonian Institution will be working with local partners to develop tourism sites throughout Armenia that take advantage of the nation’s unique cultural heritage. Along with developing the sites, the project will work to develop the service infrastructure to facilitate tourism in rural Armenia.
“One of the aspects of Armenian cultural heritage that will be highlighted in the ‘My Armenia’ campaign is Armenia’s unique and delicious cuisine, and an important part of that cuisine is the agricultural products that you and other farmers produce, such as these wonderful fruits,” Ambassador Mills told the group of local villagers at the site. “I hope one day we’ll see many more tourists making this trip to visit your community. Such trips are a chance for tourists to really get to know the hospitable heart of the Armenian people.”