Միացյալ Նահանգները կշարունակի օգնություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կշարունակի մարդասիրական աջակցություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ԱՄՆ արտաքին օգնության համակարգող Ալինա Ռոմաբովսկին, ով վերահսկում է Միացյալ Նահանգների կառավարության աջակցությունն ուղղված Եվրոպայի և Եվրասիայի 30 երկրներին:
«Այս տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղին ԱՄՆ ցուցաբերած աջակցությունը հիմնականում ուղղված է եղել ջրային ենթակառուցվածքների բարելավմանը և ականազերծման իրականացմանը այդ շրջանում: Մենք շարունակելու են մեր օժանդակությունն այդ նպատակների իրականացմանը` ապահելով տեղի բնակչության անվտանգությունը»,- վստահեցրեց Ռոմաբովսկին:
Միացյալ Նահանգները Ղարաբաղին օգնություն սկսել է տրամադրել 1998 թվականից, որն առ այսօր կազմել է շուրջ 61 միլիոն դոլար: ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունները հորդորել են այդ երկրի Կոնգրեսին և կառավարությանը՝ այս տարի Ղարաբաղին հատկացնել 5 միլիոն դոլար, ևս 40 միլիոն դոլար տրամադրել Հայաստանին:

Соединенные Штаты продолжат предоставлять гуманитарную помощь Нагорному Карабаху
Соединенные Штаты продолжат предоставлять гуманитарную помощь Нагорному Карабаху. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами заявила координатор по предоставлению помощи Европе и Евразии Госдепартамента США Алина Романовски.
«В эти годы содействие США Нагорному Карабаху в основном было направлено на улучшение водных инфраструктур и реализацию разминирования в этом районе. Мы продолжим содействовать реализации этих целей, сохраняя безопасность местного населения», - заверила Романовски.
США начали предоставлять помощь Нагорному Карабаху с 1998 году. До сих пор предоставлена помощь в размере 61 млн долларов. Армянские организации США призвали правительство и Конгресс страны предоставить в этом году Нагорному Карабаху 5 млн долларов, а еще 40 млн долларов предоставить Армении.