Յուրի Ջորկաեֆի մասնակցությամբ Երևանում առաջին անգամ մեկնարկեց կիսամարաթոն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստ, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆի մասնակցությամբ Երևանում առաջին անգամ անցկացվեց կիսամարաթոն:Հենց Հանրապետության հրապարակում տրվեց երևանյան առաջին կիսամարաթոնի մեկնարկը, որին իր խորհրադանշական մասնակցությունը բերեց նաև Յուրի Ջորկաեֆը: Առաջին կիսամարաթոնին մասնակցում էին ավելի քան 5000 վազորդներ ոչ միայն մայրաքաղաք Երևանից, այլ Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից: «Դժվարն առաջինն էր, կարծում եմ` հաջորդ անգամ արդեն ավելի կազմակերպված ձևով կկարողանանք անել այս ամենը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանը: Կիսամարաթոներ կանցկացվեն Հայաստանի այլ մարզերում ևս:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության նախարար Գաբրիել Ղազարյանի կարծիքով` առաջին կիսամարաթոնն իր կազմակերպվածության առումով թերացավ: «Մենք արդեն պետք է աշխատանքներ տանենք այն ուղղությամբ, որ հաջորդ տարի կիսամարաթոնը դառնա իսկական մարաթոն: Նպատակը նաև այն է, որ մեծացնեն կիսամարաթոնի աշխարհագրությունը»,-շեշտեց նախարարը:
Կիսամարաթոնի 5 կմ տարածության մեկնարկը տվեցին ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը և Ռոբերտ Էմմիյանը: Կիսամարաթոնի բոլոր մասնակիցներն ստացան հատուկ մեդալներ:

Half marathon launched in Yerevan by participation of Youri Djorkaeff for first time
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Half marathon launched in Yerevan by the participation of world famous footballer, World and European champion Youri Djorkaeff for the first time. The start of the first Yerevan half marathon was given in the Republic square, and Youri Djorkaeff was also present there by his symbolic participation. More than 5000 runners not only from Yerevan, but also from about all the provinces of Armenia were participating in the first half marathon.  “The first one was difficult, I think we will be able to fulfill all this by more organized way in the next time”, told president of the Armenian Athletic Federation Robert Emmiyan, as “Armenpress” reports. Half marathons will be organized in other provinces of Armenia as well.
The start of the half marathon 5km gave the Minister of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia Gabriel Ghazaryan and Robert Emmiyan. All the participants of the half marathon received special medals.