Յուրի Ջորկաեֆի մասնակցությամբ Երևանում առաջին անգամ մեկնարկեց կիսամարաթոն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստ, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆի մասնակցությամբ Երևանում առաջին անգամ անցկացվեց կիսամարաթոն:Հենց Հանրապետության հրապարակում տրվեց երևանյան առաջին կիսամարաթոնի մեկնարկը, որին իր խորհրադանշական մասնակցությունը բերեց նաև Յուրի Ջորկաեֆը: Առաջին կիսամարաթոնին մասնակցում էին ավելի քան 5000 վազորդներ ոչ միայն մայրաքաղաք Երևանից, այլ Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից: «Դժվարն առաջինն էր, կարծում եմ` հաջորդ անգամ արդեն ավելի կազմակերպված ձևով կկարողանանք անել այս ամենը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանը: Կիսամարաթոներ կանցկացվեն Հայաստանի այլ մարզերում ևս:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության նախարար Գաբրիել Ղազարյանի կարծիքով` առաջին կիսամարաթոնն իր կազմակերպվածության առումով թերացավ: «Մենք արդեն պետք է աշխատանքներ տանենք այն ուղղությամբ, որ հաջորդ տարի կիսամարաթոնը դառնա իսկական մարաթոն: Նպատակը նաև այն է, որ մեծացնեն կիսամարաթոնի աշխարհագրությունը»,-շեշտեց նախարարը:
Կիսամարաթոնի 5 կմ տարածության մեկնարկը տվեցին ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը և Ռոբերտ Էմմիյանը: Կիսամարաթոնի բոլոր մասնակիցներն ստացան հատուկ մեդալներ:

В Ереване впервые стартовал полумарафон с участием Юрия Джоркаеффа
В Ереване впервые состоялся полумарафон с участием легендарного футболиста, чемпиона мира и Европы Юрия Джоркаеффа. Он стартовал на площади Республики. В нем приняли участие более 5000 бегунов почти из всех областей Армении.
«Первый раз – самый трудный, думаю, следующие будут намного организованнее», - в беседе с журналистами, как передает Арменпресс, сказал президент Федерации атлетики РА Роберт Эммиян. Полумарафон пройдет и в других областях страны.
Министра спорта и по делам молодежи ГабриелКазарян считает, что первый полумарафон был недостаточно организован. «Мы должны поработать, чтобы в следующем году он стал настоящим марафоном. Цель в том, чтобы расширить географию полумарафона», - сказал он.
Старт 5километровому полумарафону дали министр спорта и по делам молодежи РА ГабриелКазарян и президент Федерации атлетики РА Роберт Эммиян. Все участники полумарафона получили специальные медали.