ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն և ԲՀԿ-ն կողմ կքվեարկեն սահմանադրական բարեփոխումներին, ՀԱԿ-ը՝ դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցությունը կողմ է սահմանադրական բարեփոխումների նախագծին: Այս մասին Աժ-ում սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: «Ընդհանրապես, իրականության մեջ գերկատարյալ փաստաթղթեր չկան: Եթե այս փաստաթղթի մեջ 70 տոկոսը մեզ բավարարում է, մենք կողմ ենք լինում դրան: Ես սահմանադրական բարեփոխումերի մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների, Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպումների և քննարկումների արդյունքում հասկացա, որ մեր ժողովուրդը պետք է անցնի այս ճանապարհով: Մենք պետք է կարողանանք գնալ կոնսենսուսի, և ԲՀԿ-ն կողմ է Սահմանադրության այս տարբերակին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մելքումյանը:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն իր ելույթում ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իրենց դիրքորոշումը. ՀՅԴ-ն կողմ է սահմանադրական փոփոխություններին և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի դրանք կյանքի կոչվեն:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ իր ելույթում հակադարձեց մի խումբ ընդդիմադիրների ելույթներին՝ հստակեցնելով, որ «Հանրապետական» կուսակցությունը մեկ տարի շարունակ քննարկել է սահմանադրական բարեփոխումները, ներկայացրել է իր առաջարկները և այս պահին միակամ կողմ է քվեարկելու ներկայացված նախագծին:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ շեշտեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու սահմանադրական փոփոխություններին, իսկ սեպտեմբերի 25-ին Գյումրիում անցկացնելու են առաջին հանրահավաքը` սահմանադրական բարեփոխումների դեմ:

РПА, АРФД и ППА проголосуют за проект конституционных реформ, а АНК - против
Парламентская фракция «Процветающая Армения» (ППА) проголосует за проект конституционных реформ. Как сообщает Арменпресс, об этом на обсуждении проекта в Национальном Собрании сказал депутат от ППА Микаел Мелкумян.
«Вообще, в действительности не существует сверхсовершенных документов. Если в этом документе 70% удовлетворяет нас, то мы за него. В результате встреч и обсуждений с членами Профессиональной комиссии по конституционным реформам и президентом Армении я понял, что наш народ должен пройти этим путем. Мы должны суметь пойти на консенсус, и ППА за этот вариант Конституции», - отметил Мелкумян.
Глава фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян в своем выступлении еще раз подтвердил, что АРФД за конституционные реформы и сделает все, чтобы они были воплощены в жизнь.
Глава фракции Республиканской партии (РПА) Ваграм Багдасарян в своем выступлении отреагировал на выступления некоторых оппозиционных депутатов, подчеркнув, что РПА в течение года обсуждала реформы, представляла свои предложения и на данный момент готова проголосовать за проект.
Лидер фракции Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян заявил, что они проголосуют против реформ, а 25 сентября в Гюмри пройдет первая акция протеста против конституционных реформ.