ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն և ԲՀԿ-ն կողմ կքվեարկեն սահմանադրական բարեփոխումներին, ՀԱԿ-ը՝ դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցությունը կողմ է սահմանադրական բարեփոխումների նախագծին: Այս մասին Աժ-ում սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: «Ընդհանրապես, իրականության մեջ գերկատարյալ փաստաթղթեր չկան: Եթե այս փաստաթղթի մեջ 70 տոկոսը մեզ բավարարում է, մենք կողմ ենք լինում դրան: Ես սահմանադրական բարեփոխումերի մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների, Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպումների և քննարկումների արդյունքում հասկացա, որ մեր ժողովուրդը պետք է անցնի այս ճանապարհով: Մենք պետք է կարողանանք գնալ կոնսենսուսի, և ԲՀԿ-ն կողմ է Սահմանադրության այս տարբերակին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մելքումյանը:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն իր ելույթում ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իրենց դիրքորոշումը. ՀՅԴ-ն կողմ է սահմանադրական փոփոխություններին և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի դրանք կյանքի կոչվեն:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ իր ելույթում հակադարձեց մի խումբ ընդդիմադիրների ելույթներին՝ հստակեցնելով, որ «Հանրապետական» կուսակցությունը մեկ տարի շարունակ քննարկել է սահմանադրական բարեփոխումները, ներկայացրել է իր առաջարկները և այս պահին միակամ կողմ է քվեարկելու ներկայացված նախագծին:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ շեշտեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու սահմանադրական փոփոխություններին, իսկ սեպտեմբերի 25-ին Գյումրիում անցկացնելու են առաջին հանրահավաքը` սահմանադրական բարեփոխումների դեմ:

RPA, ARF and Prosperous Armenia to vote “for” and ANC against Constitutional reforms
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. “Prosperous Armenia” parliamentary faction supports the draft Constitutional reforms. “Prosperous Armenia” parliamentary faction MP Mikayel Melkumyan announced about this during the discussion of the draft Constitutional reforms held at the National Assembly. “Generally, there are no ideal documents in the reality. If 70% of this document satisfies us, we support it. I understood that our nation must pass through this path as a result of meetings with the Members of the Specialized Committee on Constitutional Reforms and the President of the Republic. We must be able to reach a consensus and “Prosperous Armenia” supports this version of the Constitution”, “Armenpress” reports, Melkumyan mentioned.
Head of ARF faction, Armen Rustamyan, reconfirmed their position once again in his speech: ARF supports the Constitutional reforms and will spare no efforts to bring it into life.
Head of RPA faction, Vahram Baghdasaryan, responded to the speeches of a group of oppositionists, clarifying that the “Republican” party has been discussing the Constitutional reforms for one year and has submitted its proposals and will unanimously vote in favor of the project.
Head of ANC faction Levon Zurabyan emphasized that they will vote against the Constitutional reforms and will hold the first rally against the Constitutional reforms on September 25 in Gyumri.