OCCRP-ն Ալիեւի եւ նրա ընտանիքի կոռուպցիոն գործարքների մասին ռեպորտաժ է հրապարակել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի դեմ լրագրողական նախագիծը (Organized Crime and Corruption Reporting Project – OCCRP) Ադրբեջանի Նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ նրա ընտանիքի կոռուպցիոն գործարքների մասին նոր ռեպորտաժ է հրապարակել, որում բացահայտել է Ալիեւների եւ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության` SOCAR-ի շքեղ զբոսանավերի ու թանկարժեք արտասահմանյան ունեցվածքի հետ կապված «նոր գաղտնիքներ»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, OCCRP-ի` «Ադրբեջան. SOCAR-ի շքեղ զբոսանավերում Ալիեւների ընտանիքի եւ բարեկամների շրջագայությունները» վերնագրով ռեպորտաժում ասվում է, որ 59 մլն դոլար արժողությամբ երկու շքեղ նավերով իշխող վերնախավի ճանապարհորդությունները Ադրբեջանի ժողովրդին զրկում են նավթից ստացվող տարեկան 12 մլն եկամուտից:
Հոդվածում նաեւ նշվում է, որ իշխող ընտանիքն իր ծախսերի համար նախկինում եւս օգտվել է SOCAR-ի փողերից: Ալիեւի ընտանիքը Լոնդոնում ունեցած 25 մլն դոլար արժողությամբ անշարժ գույքը եւս գրանցել է SOCAR-ի անունով:
Հիշյալ նավերի անձնակազմի անդամները OCCRP-ին հայտնել են, որ Իլհամ Ալիեւի ընտանիքն ու նրանց բարեկամները վերջերս հաճախակի ճանապարհորդել են Սան Տրոպե եւ Կանն քաղաքներ:
Հոդվածում մանրամասն տեղեկություններ են բերվել նաեւ Ալիեւների ընտանիքի իրական եկամուտներից բազմակի անգամ թանկարժեք նոր արտասահմանյան ունեցվածքների մասին:

OCCRP has published report about corruption deals of Aliyev and his family
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. Organized Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP, has published a new report about the corruption deals of Aliyev and his family which reveals “new secrets” about the Aliyevs and the  luxury yachts  and offshore  possessions of the State Oil Company of Azerbaijan, SOCAR.
“Armenpress” reports that it is mentioned in the article of OCCCR headlined “Azerbaijan: Aliyev Family, Friends Cruise Aboard SOCAR Super Yachts” that the yachts deprive Azerbaijani citizens of about US$ 12 million per year in oil profits—the amount, experts say, such yachts typically cost to run. That’s in addition to the US$ 2,000 worth of fuel per hour that the yachts consume.
The article also mentions that it’s not the first time SOCAR has been so accommodating to the Aliyevs. The First Family previously used SOCAR to register their US$ 25 million London mansion.
Former crew members of one of the yachts told OCCRP that Aliyev, his family and inner circle have regularly used the yachts, often when visiting glamorous destinations such as Saint-Tropez and Cannes on the French Riviera.