Human Rights Watch-ը դատարապարտել է Խադիջա Իսմայիլովայի ազատազրկումը 7.5 տարով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը դատապարտել է ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային 7,5 տարով ազատազրկելու վերաբերյալ Բաքվի դատարանի որոշումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կազմակերպության պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ Human Rights Watch-ը հորդորել է Ադրբեջանի իշխանություններին անմիջապես չեղյալ հայտարարել որոշումն ու ազատ արձակել Իսմայիլովային:
«Խադիջա Իսմայիլովայի դեմ կայացված զայրացնող որոշումը ցույց է տալիս օրենքները չեղարկելու Ադրբեջանի իշխանությունների պատրաստակամությունը, որպեսզի վրեժ լուծեն իրենց քննադատներից: Այդ դատավճիռը պետք է անմիջապես չեղյալ համարվի: Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը հստակ քայլեր ձեռնարկի Իսմայիլովայի և այլոց դեմ կայացված անարդար որոշումներ դեմ դուրս գալու նպատակով»,- նշել է իրավապաշտպան կազմակերպության գործադիր տնօրեն Քենեթ Ռոթը:
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն և դրա անդամ պետությունները պետք է միասնական արձագանք ցուցաբերեն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վատթարացող վիճակի առնչությամբ:
Խադիջա Իսմայիլովան սեպտեմբերի 1-ին ծանր հանցագործությունները քննող Բաքվի դատարանի կողմից դատապարտվել է 7 տարի և 6 ամիս ազատազրկման` զրկվելով 3 տարի ղեկավար պաշտոն վարելու իրավունքից: Դատարանն Իսմայիլովային անմեղ է ճանաչել 125-րդ հոդվածով (ինքնասպանության դրդում)` նշելով, որ այս առումով չկան բավարար ապացույցներ:

YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. International human rights defender “Human Right Watch” organization has condemned the decision of a court in Baku sentencing Azerbaijani journalist Khadija Ismayilova to 7.5-year imprisonment. “Armenpress” reports that Human Right Watch urges the Azerbaijani authorities to immediately cancel the decision and release Ismayilova in a statement published in the official website of the organization.
“The outrageous verdict against Khadija Ismayilova shows the Azerbaijani authorities’ willingness to subvert the law to exact revenge against critics. Her conviction and sentence should be immediately set aside” said Kenneth Roth, executive director of Human Rights Watch.
He emphasized that the European Union and its member states in particular should mount a strong, unified response to the appalling state of human rights in Azerbaijan.
A court in Baku on September 1, 2015, convicted the investigative journalist Khadija Ismayilova on spurious charges of tax evasion and other economic crimes. Ismayilova was sentenced to seven years and six months in prison after a politically motivated prosecution, flawed trial, and campaign to discredit her. She was acquitted on an additional charge of inciting someone to commit suicide due to lack of evidence.