Կորսիկայում մաքսատունն առգրավել Է Պիկասոյի՝ ավելի քան 25 մլն եվրո արժողությամբ կտավը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանությունները Կորսիկայի ափերի մոտ գտնվող նավից առգրավել են Պաբլո Պիկասոյի վրձնին պատկանող կտավը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 4-ին հաղորդել են Ֆրանսիայի զանգվածային լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով մաքսային ծառայությունը:
«Երիտասարդ կնոջ գլուխը» նկարը, որը գնահատվում Է մոտավորապես 25 միլիոն եվրո, փորձել են դուրս տանել Իսպանիայից՝ հետագայում Շվեյցարիա ուղարկելու նպատակով:
Պիկասոյի ստեղծագործությունը պատկանում Է իսպանացի 79-ամյա բանկիր Խայմե Բոտինին, որը մաքսատան ստուգման ժամանակ նավում չի եղել:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, կտավն Իսպանիայում համարվում Է մշակութային-պատմական արժեք, որն արգելվում Է դուրս տանել երկրի սահմաններից:

На Корсике таможня изъяла картину Пикассо стоимостью более 25 млн евро
Французские власти изъяли на судне у берегов Корсики полотно кисти Пабло Пикассо, сообщают во вторник СМИ Франции со ссылкой на таможенную службу, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Французские власти изъяли на судне у берегов Корсики полотно кисти Пабло Пикассо, сообщают во вторник СМИ Франции со ссылкой на таможенную службу.
Картину "Голова молодой женщины", оцениваемую приблизительно в 25 млн евро, пытались вывезти из Испании с целью дальнейшей отправки в Швейцарию.
Произведение Пикассо принадлежит 79-летнему испанскому банкиру Хаиме Ботину, которого на судне в момент проверки таможни не оказалось.
Полотно считается в Испании культурно-исторической ценностью, которую запрещено вывозить за пределы страны.