ԵՄ-ն պատժամիջոցների ցուցակից բացառել Է Բելառուսի 24 պաշտոնյաների
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության Խորհուրդն ընդունել Է որոշում, ըստ որի Բելառուսի 24 պաշտոնյաներ բացառվում են այն անձանց ցուցակից, ովքեր հայտնվել են պատժամիջոցների տակ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Եվրամիության պաշտոնական հանդեսի հրապարակման մեջ:
«Խորհուրդը գտնում Է, որ 24 մարդ պետք Է հեռացվի սահմանափակիչ միջոցների տակ հայտնված անձանց ու կազմակերպությունների ցուցակից»,- նշվում Է հաղորդագրության մեջ:
Ցուցակից բացառված են, մասնավորապես, Նատալյա Պետկեւիչը (Բելառուսի նախագահի նախկին օգնական), Լեոնիդ Մալցեւը (Պետական սահմանապահ կոմիտեի նախագահ), Գենադի Նեւիգլասը (նախագահի վարչակազմի նախկին ղեկավար), Անատոլի Ռուբինովը (Ազգային ժողովի Հանրապետության խորհրդի նախկին նախագահ), Եվգենի Պոլուդենը (ներքին գործերի նախկին փոխնախարար), Վլադիմիր Պոլույանը (հարկերի ու տուրքերի նախարար):
Ինչպես հաղորդվել Է, Եվրամիության խորհուրդն իր որոշմամբ Բելառուսի դեմ պատժամիջոցների գործողության ժամկետը երկարացրել Է մինչեւ 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Դրանում նշվել Է, որ ԵՄ-ի Խորհրդի որոշումը հիմնավորվում Է նրանով, որ «ոչ բոլոր քաղաքական կալանավորներն են ազատ արձակվել եւ չեն վերականգնվել նրանց իրավունքները, ինչպես նաեւ նրանով, որ մարդու իրավունքների, իրավական պետության եւ ժողովրդավարական հասարակության սկզբունքների պահպանումը Բելառուսում չի բարելավվել», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ЕС исключил из санкционного списка 24 белорусских чиновника
Совет Европейского союза принял решении об исключении 24 граждан Белоруссии из списка лиц, подпадающих под санкции. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этомговорится в публикации официального журнала Евросоюза.
"Совет считает, что 24 человека должны быть удалены из списка лиц и организаций, подпадающих под ограничительные меры", - говорится в сообщении.
Из списка исключены, в частности, Наталья Петкевич (бывший помощник президента Белоруссии), Леонид Мальцев (председатель Государственного пограничного комитета), Геннадий Невыглас (бывший глава администрации президента), Анатолий Рубинов (бывший председатель Совета республики Национального собрания), Евгений Полудень (бывший заместитель министра внутренних дел), Владимир Полуян (министр по налогам и сборам),.
Как сообщалось, Совет Евросоюза своим постановлением продлил срок действия санкций против Белоруссии до 31 октября 2015 года.
В нем отмечалось, что решение Совета ЕС мотивировано тем, что "что не все политические заключенные были освобождены и реабилитированы, а также тем, что соблюдение прав человека, принципов правового государства и демократического общества не улучшилось в Белоруссии".