Թուրքիան ԻՊ-ի հետ հարեւան դառնալու նպատակ չունի. Դավութօղլու
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն թուրք-սիրիական սահմանում առկա լարվածության հետ կապված հայտարարել է, որ նպատակ չունեն հարեւան դառնալ Սիրիայում գործող «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Հուրիեթ» թերթը, Դավութօղլուն ասել է, որ Թուրքիայի նպատակը Սիրիայում «ԻՊ-ի մարտիկներից ազատագրված գոտում այդ երկրի չափավոր ընդդիմադիր ուժերի տեղակայումն է»:
Դավութօղլուն ասել է, որ ԻՊ-ի հետ կապված Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ տարակարծություններ կան, սակայն, կողմերի միջեւ այդ խնդրի հետ կապված «համաձայնեցված հարցեր» կան:
Դավութօղլուն միաժամանակ հավելել է, որ ներկա դրությամբ Թուրքիան մտադիր չէ Սիրիայի տարածքում ԻՊ-ի մարտիկների դեմ ցամաքային գործողություններ անցկացնել:
Թուրքիան ջանում է ստանալ ԱՄՆ-ի համաձայնությունը Սիրիայի հետ սահմանում մինչեւ 30 կմ խորությամբ օդային թռիչքներից զերծ «անվտանգության գոտի» ստեղծելու հարցում: Ահաբեկչության դեմ պայքարի պատրվակով Անկարան ցանկանում է իր հետ Սիրիայի սահմանային գոտին մաքրել քրդերից` վախենալով այն բանից, որ այդտեղ ԻՊ-ի դեմ մարտնչող քրդական զորամիավորումները, հաջողություն ունենալու դեպքում, հնարավոր է քրդական ինքնավարություն հռչակեն, ինչն, անտարակույս, կոգեւորի թուրքաբնակ քրդերին:

Turkey has no aim of becoming neighbor with IS: Davutoğlu
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğlu said, in connection with the tensions on Turkey-Syria border, that they have no aim of becoming a neighbor with the terrorist group IS - operating in Syria. Armenpress informs, citing the Hürriyet Daily News, that the aim of Turkey is “to place “moderate opposition” in the zone liberated from IS fighters
Davutoğlu said that there are certain discrepancies between Turkey and the USA in connection with the IS, but they had important points in common as well.
Turkey tries to reach the USA’s agreement on creating a 30m deep no-fly zone over the Turkey-Syria border. Under the pretence of struggle against terrorism Ankara wants to clean of the Kurds the area on Turkey-Syria border. Turkey is afraid that, in case the Kurdish troops fighting against the IS have success, they may proclaim Kurdish autonomy, which, no doubt, will encourage the Kurds living in Turkey.