Սուրիկ Խաչատրյանի նկատմամբ մահափորձի գործով 4 անձինք են ձերբակալվել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի և նրա ուղեկիցների նկատմամբ 2015թ. մայիսի 20-ին, ժամը 18:15-ի սահմաններում հրազենի գործադրմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ իրականացվող նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-քննչական գործողությունների արդյունքում, նշված հանցագործությանն առնչակից լինելու կասկածանքով, 03.07. 2015թ. ձերբակալվել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի բնակիչներ՝ Գարեն Ռոմիկի Աթաջանյանը , Հենրիկ Շահենի Ավագյանը և Գորիս քաղաքի բնակիչներ՝ Վիտալի Վլադիմիրի Մինասյանը և Արա Էմիլի Բուդաղյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրինՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության Քննչական վարչությունից, օրենքով սահմանված կարգով կատարված խուզարկությունների արդյունքում ձերբակալված անձանց պատկանող բնակարաններից, այլ շինություններից հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, այդ թվում՝ «ԱԿ-74» տեսակի 5.45 մմ տրամաչափի ինքնաձիգ՝ փամփշտատուփերով և փամփուշտներով:
Ներկայումս իրականացվում են ձերբակալման համար հիմք հանդիսացած կասկածանքի հաստատմանը կամ հերքմանը, ինչպես նաև քրեական գործով պարզաբանման ենթակա այլ հանգամանքների ստուգմանն ուղղված տարաբնույթ քննչական և օպերատիվ գործողություններ: Դեպքի վայրում հայտնաբերված գնդակների ու պարկուճների և առգրավված զենքի նույնականությունը պարզելու համար նշանակվել են փորձաքննություններ:
Նախաքննության հետագա ընթացքի և միջանկյալ այլ արդյունքների մասին կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

Four arrested over the murder attempt on Surik Khachatryan
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. Syunik province’s Kapan dwellers Garen Artanjyan, Henrik Avagyan and Goris dwellers Vitali Minasyan, Ara Budaghyan were detained on July 3, 2015 as a result of operational-investigative actions launched by the NSS of the Repuplic of Armenia during the preliminary investigation. The detainees are suspected of being related to the assassination attempt on Syunik governor Surik Khachatryan and his companions on May 20, 2015.
As “Armenpress” was informed from the Criminal Investigation Department of the NSS of the Republic of Armenia, as a result of searches prescribed by law a big arsenal of weapons and ammunition, including “AK-74” automatic gun with bullets and magazine case, was detected in the apartments and other buildings belonging to the detained persons.
Currently, different investigative and operational activities are being implemented aimed to affirm or refute the bases for detention. Supplementary information will be givenabout the further investigation and other intermediate results.