Վարկատուների առաջարկից Հունաստանի հրաժարվելը ԵՄ-ին սպառնում Է աննախադեպ անորոշությամբ. Օլանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե հույները հանրաքվեում դեմ քվեարկեն վարկատուների առաջարկություններին, Եվրամիությունում կստեղծվի անորոշության աննախադեպ իրադրություն: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել Է Բենինի մայրաքաղաքում կայացած մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե Հունաստանի բնակիչները չպաշտպանեն միջազգային ինստիտուտների կողմից առաջարկվող միջոցառումները, Եվրամիությունում կստեղծվի անորոշության աննախադեպ իրադրություն»,-ասել Է Օլանդը:
«Իսկ եթե վարկատուների առաջարկներին Հունաստանի հանրաքվեում պատասխանը լինի «այո», ապա բանակցությունները հեշտությամբ կվերսկսվեն»,-հավելել Է նա:
Ֆրանսիայի նախագահը ափսոսանք Է հայտնել այն բանի կապակցությամբ, որ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը կրկնել Է հանրաքվեում բացասական պատասխան տալու բնակչությանն ուղղված իր կոչը, թեեւ «դեռ նախօրյակին համաձայնության հասնելու հույս կար»:
«Դրանից հետո, երբ ԵՄ-ի երկրների ֆինանսների նախարարները եկան այն կարծիքին, որ պետք Է սպասել հանրաքվեի արդյունքներին, որպեսզի դրանց հիման վրա անհրաժեշտ եզրակացություններ արվեն»,-հայտարարել Է Օլանդը:
Ֆրանսուա Օլանդի շրջապատից հայտնի Է դարձել, որ հուլիսի 2-ին նա հունական ճգնաժամի շուրջ հեռախոսազրույց Է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Բանակցությունների ստույգ բովանդակության վերաբերյալ տեղեկատվություն չկա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Олланд: отказ Греции от предложения кредиторов грозит ЕС беспрецедентной неопределенностью
В случае, если греки проголосуют на референдуме против предложений кредиторов, в Европейском союзе возникнет беспрецедентная ситуация неопределенности. Об этом, как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство France-Presse, президент Франции Франсуа Олланд заявил на пресс-конференции в столице Бенина.
"Если жители Греции не подержат предлагаемые международными институтами меры, в Европейском союзе возникнет беспрецедентная ситуация неопределенности", - сказал Олланд.
"Если же ответом в Греции (на референдуме 5 июля - прим. ТАСС) будет "да" (предложениям кредиторов), то переговоры будут с легкостью возобновлены", - добавил он.
Президент Франции выразил сожаление в связи с тем, что греческий премьер-министр Алексис Ципрас повторил свой призыв к населению дать отрицательный ответ на референдуме, хотя "еще накануне существовала надежда на достижение соглашения".
"После этого министры финансов стран ЕС пришли ко мнению, что следует дождаться результатов референдума, чтобы сделать на их основе все необходимые выводы", - заявил Олланд.
Как сообщило окружение Франсуа Олланда, в четверг утром утром он провел телефонную беседу относительно греческого кризиса с канцлером Германии Ангелой Меркель. О точном содержании переговоров информации нет.