Համայնքների խոշորացումով խնայված գումարները կուղղվեն բարեկարգմանը և ենթակառուցվացքների զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի երեք մարզերում առաջին անգամ տեղի ունեցած տեղական հանրաքվեի մասնակիցների մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել համայնքների խոշորացմանը:Մայիսի 17-ին Սյունիքում համայնքների խոշորացման հանրաքվեին մասնակցել է 8 համայնք, որտեղ կողմ է քվեարկել մասնակիցների 94%-ը, Լոռիում մասնակից համայնքների թիվը 7 է, կողմ է քվեարկել 68%-ը, իսկ Տավուշի մարզում 7 համայնք է մասնակցել հանրաքվեին, կողմ է քվեարկել մասնակիցների 73%-ը։«Տեղական հանրաքվեին մասնակցում էին համայնքների միացման պիլոտային ծրագրին մասնակցող Հայստանի երեք մարզերի համայնքներ: Հանրաքվեն տեղի ունեցավ Տավուշի մարզի Դիլիջանի, Լոռու մարզի Թումանյանի և Սյունիքի մարզի Տաթևի տարածաշրջաններում.վերջինում ծրագրված է միացնել 7 համայնք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մայիսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության Տեղական ինքնակառավարման վարչության պետ Աշոտ Գիլոյանը:
Տեղական ինքնակառավարման վարչության պետը նկատեց, որ հանրաքվեն զուտ կառավարության կողմից բնակիչների կարծիքն իմանալու համար էր: Դրա արդյունքները Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կհրապարակի միայն գալիք երկուշաբթի, սակայն ամենաբարձր մասնակցությունը գրանցվել է Սյունիքի մարզում՝ 67%, Լոռիում մասնակցությունը 39.6% է, իսկ Տավուշում՝ 27.7%:
«Համայնքների խոշորացումը նպաստելու է դրանց զարգացմանը, չնայած այն հանգամանքին, որ համայնքապետարաններում որոշ հաստիքներ կկրճատվեն, համայնքապետի պաշտոնն էլ կլինի նշանակովի: Յուրաքանչյուր համայնքում քարտուղարուհի կամ հաշվապահ արդեն պետք չի գա, սակայն կմնան գյուղապետերը և համակարգչային օպերատորները, ովքեր կօգնեն համապատասխան ծառայություն մատուցել համայնքի բնակիչներին: Իսկ արդյունքում խնայված գումարները կհատկացվեն համայնքի բարեկարգման և ենթակառուցվացքների զարգացմանը»,- ընդգծեց Աշոտ Գիլոյանը:
Համայնքների խոշորացման ծրագրի արդյունքում ակնկալվում է մոտ 50-60% դրամական խնայողություն: Հանրապետությունում ներկայումս առկա 915 համայնքների խոշորացման հայեցակարգի վրա նախարարությունն աշխատել է 5 տարի:
Հանրապետության 915 համայնքներից` 442-ը (440 գյուղական և 2 քաղաքային) կամ 48%-ը ունեն 1000-ից պակաս բնակչություն: Ըստ բնակչության թվի` ամենամեծ գյուղական համայնքը Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիկն է, ամենափոքրը` Սյունիքի մարզի Քաշունին:

Сэкономленные в результате укрупнения общин средства будут направлены на благоустройство общины и развитие инфраструктур
Сэкономленные в результате укрупнения общин средства будут направлены на
благоустройство общины и развитие инфраструктур
В трех областях Армении впервые прошли местные референдумы, в ходе которых большинство проголосовало за укрупнение общин. 17 мая в референдуме по укрупнению общин в Сюникской области приняло участие 8 общин (94% проголосовали «за»), в Лорийской области – 7 общин (68% проголосовали «за»), в Тавушской области – 7 общин (73% проголосовали «за»).
«В местном референдуме принимали участие участвующие в пилотной программе по укрупнению общины трех областей Армении», - как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 22 мая сказал начальник управления местного самоуправления министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении Ашот Гилоян.
Он заметил, что референдум был проведен для того, чтобы узнать мнение населения. Результаты голосование ЦИК Армении опубликует только 25 мая, однако самый высокий процент участия в голосовании был в Сюнике – 67%, в Лори участие составило 39,6%, а в Тавуше – 27,7%.
«Укрупнение общин будет способствовать их развитию, несмотря на тот факт, что в муниципалитетах некоторые штаты будут сокращены, а должность руководителя общины будет по назначению. Не нужно будет иметь секретарш и бухгалтеров в каждой общине, однако старосты сел и компьютерные операторы останутся и будут помогать в предоставлении соответствующих услуг жителям общины. Сэкономленные в результате укрупнения общин средства будут направлены на благоустройство общины и развитие инфраструктур», - подчеркнул Гилоян.