Հիլարի Քլինթոնը մնում է դեմոկրատներից ԱՄՆ-ի նախագահի նախընտրելի թեկնածուն. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախկին առաջին տիկին եւ երկրի նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը առայժմ մնում է Դեմոկրատական կուսակցությունից 2016 թվականի ընտրություններում նախագահի նախընտրելի թեկնածուն, թեեւ «Քլինթոնների հիմնադրամի» ֆինանսավորման եւ նրա կողմից էլեկտրոնային փոստը ծառայողական նպատակներով օգտագործելու հետ կապված սկանդալները նկատելիորեն խախտել են ընտրողների վստահությունը նրա նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է The Wall Street Journal թերթը, որն իր ինտերնետ-կայքում զետեղել է հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները, որն անցկացվել է NBC հեռուստաընկերության հետ համատեղ:
Այդ հետազոտության համաձայն՝ ընտրարշավի առաջին յոթ շաբաթվա ընթացքում ԱՄՆ-ի չափահաս այն քաղաքացիների թվաքանակը, որոնք բացասական են գնահատում Քլինթոնի հայտարարությունները, 36 տոկոսից ավելացել է մինչեւ 42 տոկոս: Ընտրողների միայն 25 տոկոսն է նրա արտահայտած հայացքներն ու կարծիքները բնութագրել՝ ազնիվ ու անկեղծ: Տակավին մեկ ամիս առաջ այդպիսիք 38 տոկոս էին: Այդուհանդերձ, Դեմոկրատական կուսակցության պոտենցիալ ընտրողների 76 տոկոսը Քլինթոնին դեմոկրատների նախընտրելի թեկնածուն է համարում առաջիկա նախագահական ընտրություններում:
Այս իրադրությունը, ինչպես նշել է հրատարակությունը, արմատապես տարբերվում է հանրապետականների ճամբարում ուժերի դասավորությունից, որտեղ ընտրությունների ներկա փուլի ֆավորիտ է համարվում ԱՄՆ-ի նախկին նախագահների որդին ու եղբայրը, Ֆլորիդայի նահանգի նահանգապետ Ջեբ Բուշը: Նրան առավել նախընտրելի թեկնածու է համարում Հանրապետական կուսակցությանն աջակցող ընտրողների միայն 23 տոկոսը: Դա, ըստ թերթի, վկայում է հանրապետականների ճամբարում ակնհայտ առաջնորդի բացակայության մասին, ինչն առայժմ շահեկան է դեմոկրատների համար:

СМИ: Хиллари Клинтон остается предпочтительным кандидатом в президенты США от демократов
Бывшая первая леди США и экс-госсекретарь страны Хиллари Клинтон по-прежнему остается предпочтительным кандидатом в президенты от Демократической партии на выборах 2016 года, хотя скандалы с финансированием "фонда Клинтонов" и использованием ею личной электронной почты в служебных целях заметно подорвали доверие к ней избирателей. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила в понедельник газета The Wall Street Journal, разместившая на своем интернет-сайте результаты опроса общественного мнения, проведенного ею совместно с телекомпанией NBC.
Согласно этому исследованию, за первые семь недель избирательной компании количество взрослых граждан США, негативно оценивающих суждения Клинтон увеличилось с 36 до 42%. Лишь 25% избирателей охарактеризовали выражаемые ею взгляды и мнения как честные и откровенные. Еще месяц назад таковых было 38%. Тем не менее, 76% потенциальных избирателей Демократической партии считают Клинтон предпочтительным кандидатом от демократов на предстоящих президентских выборах.
Эта ситуация, как отметило издание, кардинально отличается от расклада сил в стане республиканцев, где негласный фаворит данного этапа выборов, сын и брат бывших президентов США, экс-губернатор штата Флорида Джеб Буш, рассматривается в качестве наиболее предпочтительного кандидата лишь 23% избирателей, поддерживающих Республиканскую партию. Это, указала газета, свидетельствует об отсутствии у республиканцев явного лидера, что пока играет на руку демократам.