Անկարայում խուճապ է. Թուրքիան Եվրոպայում տանուլ է տվել «ցեղասպանության պայքարը». «Ռադիկալ»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին մի քանի օր մնացած` Անկարան հայտնվել է խուճապում, քանի որ Թուրքիան Եվրոպայում տանուլ է տվել «ցեղասպանության պայքարը»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման համոզմունք է հայտնել թուրքական «Ռադիկալ» թերթի վերլուծաբան Սերքան Դեմիրթաշը` թերթում հրապարակած հադվածում վերլուծելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ակտիվացած գործընթացի պատճառով Անկարայում առաջացած իրարանցումը:
Նրա խոսքով, թեեւ Անկարան փորձում է զգացնել չտալ, սակայն, ակնհայտ է, որ խիստ անհանգստացած է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Թուրքիային դատապարտող` միմյանց հաջորդող բանաձեւերի ընդունմամբ:
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի երեկ հրապարակած ցավակցական ուղերձին, Ս.Դեմիրթաշն ընդգծել է, որ նրա հայտարարությունն, ըստ էության, Թուրքիայի նախկին վարչապետ, այժմյան նախագահ Թայիփ Էրդողանի անցյալ տարվա ուղերձից տարբերվում է այն բանով, որ արվել է ոչ թե ապրիլի 24-ին, այլ չորս օր առաջ:
Նշելով, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը խիստ անհանգստացած է այն բանով, որ, հնարավոր է՝ Գերմանիան եւս ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը ապրիլի 24-ին Բունդեսթագ այդ մասին ներկայացված բանաձեւով եւ միանա Ցեղասպանությունը ճանաչած եվրոպական եւ մյուս երկրներին, թուրք մեկնաբանը նշել է. «Կարելի է ասել, որ Թուրքիան Եվրոպայում արդեն տանուլ է տվել «ցեղասպանության պայքարը», ինչը բացասական ազդցեություն կունենա Թուրքիայի` Եվրամիությանն անդամակցության գործընթացի վրա»:

Ankara is in a state of panic, Turkey has lost in “the genocide battle” in Europe: Radikal
The 100th anniversary of the Armenian Genocide is only a couple of days away, and Ankara is in a state of crisis since Turkey has lost “the genocide battle” in Europe.
As “Armenpress” reports, this is what analyst for Radikal Serkan Demirtaş in his article, analyzing the commotion that the more active process of international recognition of the Armenian Genocide has caused in Ankara.
Touching upon Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğlu’s message of condolence issued yesterday, Demirtash emphasized that his statement is apparently different from former Prime Minister and current President of Turkey Recep Tayyib Erdoğan’s message in that it wasn’t issued on April 24th, but four days in advance.
Mentioning the fact that the Turkish government is strictly concerned about the fact that Germany might also recognize the Armenian Genocide with a resolution to be submitted to the Bundestag on April 24th and will join European and other countries having recognized the Armenian Genocide, the Turkish commentator noted: “It’s safe to say that Turkey has already lost “the genocide battle” in Europe, which will have a negative impact on the process of Turkey’s EU accession.”