Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարել է Վարշավայի ֆիլհարմոնիկը Բեթհովենի անվան Զատկի փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը մարտի 29-ին Լեհաստանում՝ Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան Զատկի 19-րդ փառատոնի շրջանակներում ղեկավարել է Վարշավայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, որպես մենակատար հանդես է եկել Լետիցիա Մորենոն (ջութակ)։ Ծրագրում հնչել են Ղազարոս Սարյանի (Պասակալիա սիմֆոնիկ նվագախմբի համար), Դմիտրի Շոստակովիչի (Ջութակի կոնցերտ թիվ 1), Լյուդվիգ վան Բեթհովենի (Սիմֆոնիա թիվ 7) գործերը:
Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան Զատկի փառատոնն անցկացվում է 1997 թվականից և մեծաթիվ երաժշտասերների է համախմբում Լեհաստանից և այլ երկրներից։ Փառատոնի կազմակերպիչը Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան միությունն է։ Այս անգամ փառատոնն անցկացվում է մարտի 22-ից ապրիլի 3-ը։ Հրավիրված են Եվրոպայի և այլ տարածաշրջանների լավագույն նվագախմբերը։ 19 թիվը խորհրդանշական է փառատոնի համար. 19-րդ փառատոնում տեղի կունենա 19 համերգ։

van Beethoven Easter Festival
YEREVAN, 31 MARCH, ARMENPRESS. Sergey Smbatyan, the Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia headed the Warsaw Philharmonic Orchestra on March 29 within the framework of the 19th Ludwig van Beethoven Easter Festival. The soloist was Leticia Moreno (violin). The concert program included the Passacaglia for Orchestra by Lazar Saryan, the Violin Concerto №1by Dmitri Shostakovich and the Symphony № 7 by Ludwig van Beethoven.
The Ludwig van Beethoven Easter Festival dates back to 1997. It is Poland's largest festival of classical music which hosts renowned soloists, conductors and orchestras from all over the world. This year the project is going to be held from March 22 to April 3. 19th festival and 19 concerts - this is the agenda of the Easter Festival in 2015!