Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարել է Վարշավայի ֆիլհարմոնիկը Բեթհովենի անվան Զատկի փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը մարտի 29-ին Լեհաստանում՝ Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան Զատկի 19-րդ փառատոնի շրջանակներում ղեկավարել է Վարշավայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, որպես մենակատար հանդես է եկել Լետիցիա Մորենոն (ջութակ)։ Ծրագրում հնչել են Ղազարոս Սարյանի (Պասակալիա սիմֆոնիկ նվագախմբի համար), Դմիտրի Շոստակովիչի (Ջութակի կոնցերտ թիվ 1), Լյուդվիգ վան Բեթհովենի (Սիմֆոնիա թիվ 7) գործերը:
Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան Զատկի փառատոնն անցկացվում է 1997 թվականից և մեծաթիվ երաժշտասերների է համախմբում Լեհաստանից և այլ երկրներից։ Փառատոնի կազմակերպիչը Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան միությունն է։ Այս անգամ փառատոնն անցկացվում է մարտի 22-ից ապրիլի 3-ը։ Հրավիրված են Եվրոպայի և այլ տարածաշրջանների լավագույն նվագախմբերը։ 19 թիվը խորհրդանշական է փառատոնի համար. 19-րդ փառատոնում տեղի կունենա 19 համերգ։

Под руководством Сергея Смбатяна Варшавский филармонический оркестр выступил в рамках Пасхального фестиваля имени Бетховена
В рамках 19-го Пасхального фестиваля имени Людвига ван Бетховена художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян 29 марта встал за дирижерский пульт Варшавского филармонического оркестра.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении, в качестве солистки выступила Летиция Морено (скрипка).
Концертная программа включила Пассакалию для симфонического оркестра Лазаря Сарьяна, Скрипичный концерт №1 Дмитрия Шостаковича и Симфонию № 7 Людвига ван Бетховена.
Отметим, что Пасхальный фестиваль имени Людвига ван Бетховена, проводящийся с 1997 года, один из самых важных музыкальных фестивалей в Польше с участием выдающихся солистов и оркестров из Европы и других стран мира. В этом году мероприятие пройдет с 22 марта до 3-го апреля. 19-ый фестиваль и 19 концертов – такова повестка Пасхального фестиваля на 2015 год.