Էստոնիայի կառավարությունը հրաժարական է տվել
ՏԱԼԻՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի կառավարությունը մարտի 30-ին ողջ կազմով հրաժարական է տվել: «Կառավարությունը հրաժարական է տալիս համաձայն Էստոնիայի Սահմանադրության 92-րդ կետի. կապված նոր գումարման Ազգային ժողովի հետ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` խորհրդարանի նոր կազմի առաջին նստաշրջանում հայտարարել է վարչապետ Տաավի Ռիյվասը:
Համաձայն Սահմանադրության` Էստոնիայի նախագահ Թոոմաս Հենդրիկ Իլվեսն ունի 14 օր վարչապետի նոր թեկնածու առաջադրելու համար, ում իր հերթին, կտրվի ևս 14 օր՟ նոր կառավարության կազմավորման հիմքերը խորհրդարանին զեկուցելու համար:
«Ինտեֆաքս»-ի հաղորդմամբ, դրանից հետո Էստոնիայի խորհրդարանը բաց քվեարկությամբ որոշում կընդունի վարչապետի թեկնածուին համապատասխան լիազորություններ տրամադրելու վերաբերյալ:

Правительство Эстонии ушло в отставку в связи созывом нового состава парламента
"Правительство подает в отставку согласно статье 92 конституции Эстонии пункт 1: в связи с созывом нового состава Государственного собрания", - как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил на первом заседании нового состава парламента премьер-министр Таави Рыйвас (Taavi Roivas).
Согласно Конституции, у президента Тоомаса Хендрика Ильвеса (Toomas Hendrik Ilves) есть 14 дней для назначения кандидата в премьер-министры, которому, в свою очередь, дается также 14 дней для представления парламенту доклада об основах формирования нового правительства.
После этого парламент открытым голосованием принимает решение о предоставлении кандидату в премьер-министры соответствующих полномочий.