Ֆրանսիայի իշխանություններն ընդունել են կործանված A320-ի ուղեւորների ընտանիքների 325 անդամների
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանություններն ընդունել են կործանված A320 ինքնաթիռում գտնվող ուղեւորների ընտանիքների 325 անդամների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են գերմանական Lufthansa ավիափոխադրողի ներկայացուցիչները:
Խոսքն առավելապես վերաբերում Է Գերմանիայից եւ Իսպանիայից զոհվածների ազգականներին, որոնց համար երկու հատուկ ինքնաթիռ Է վարձակալվել Դյուսելդորֆում եւ Բարսելոնում: Սակայն կան նաեւ Արգենտինայից, Վենեսուելայից, Կոլումբիայից, Մեքսիկայից եւ Ճապոնիայից ընտանիքների ներկայացուցիչներ: Նրանք սկսել են Ֆրանսիա ժամանել դեռ մարտի 26-ին՝ սկզբում Մարսել, իսկ հետո նրանց տեղափոխել են A320-ի կործանման վայրի  մոտակայքում գտնվող Սեն լեզ Ալպ գյուղ:
Ընդհանուր առմամբ ֆրանսիական Ալպերում կործանված ինքնաթիռում ուղեւորներ կային մեկուկես տասնյակ պետություններից: Նրանց ընդունելու համար ֆրանսիական իշխանությունները նախապատրաստել Էին անհրաժեշտ բոլոր բնակարանային պայմանները, ինչպես նաեւ հոգեբանների ու թարգմանիչների օգնությունը: Հանգստյան օրերին հիշատակի պատարագ Է մատուցվել Դին լե Բենի հին եկեղեցու շենքում:
Մարտի 30-ին վթարի վայրում վերսկսվել են զոհվածների մարմինների մնացորդների եւ երկրորդ «սեւ արկղի» որոնումները, որից ստացվելիք տվյալները պետք Է լրացնեն տեղի ունեցածի պատկերը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, զոհված ուղեւորների մերձավորների հետ զրուցել Է Մարսելի դատախազ Բրիս Ռոբենը, որը տեղեկացրել Է հետաքննության առաջին արդյունքների մասին: Ինքնաթիռի խցիկում խոսակցությունների՝ «սեւ արկղի» արած ձայնագրությունների վերլուծությունը ցույց Է տալիս, որ 150 մարդու կյանք խլած ողբերգության են հանգեցրել երկրորդ օդաչուի՝ 28-ամյա Անդրեաս Լուբիցի միտումնավոր գործողությունները: Ուշագրավ Է, որ նրա ծնողները նույնպես ժամանել են Ֆրանսիա, սակայն հենց սկզբից նրանք առանձնացվել են մնացած խմբից:
Germanwings ընկերության A320 մարդատար ինքնաթիռը, որը Բարսելոնից ուղեւորվում էր Դյուսելդորֆ, մարտի 24-ին կործանվել է Ֆրանսիայի հարավ-արեւելքում: Աղետը տեղի է ունեցել Վերին Պրովանսի Ալպերի դեպարտամենտի Տրուա-Էվեշե լեռնազանգվածի շրջանում՝ Դին լե Բեն բնակավայրից ոչ հեռու: Օդանավում եղել է 150 մարդ՝ 144 ուղեւոր եւ անձնակազմի 6 անդամ, որոնք բոլորն էլ զոհվել են:

Власти Франции приняли 325 членов семей пассажиров, погибших в результате крушения А320
Власти Франции приняли 325 членов семей пассажиров, находившихся на борту разбившегося авиалайнера А320, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По большей части речь идет о родственниках погибших, прибывших из Германии и Испании, для которых были зафрахтованы два спецборта в Дюссельдорфе и Барселоне. Однако есть также представители семей из Аргентины, Венесуэлы, Колумбии, Мексики и Японии. Они начали прибывать во Францию еще в минувший четверг - сначала в город Марсель, а затем они были доставлены в деревню Сен-лез-Альп в непосредственной близости от места крушения А320.
В общей сложной на борту разбившегося во французских Альпах лайнера находились пассажиры из полутора десятка государств. Для их приема французские власти подготовили все необходимые жилищные условия, а также помощь психологов и переводчиков. На выходных была проведена поминальная месса в здании старинной церкви в Динь-ле Бэн.
30 марта на месте катастрофы возобновились поиски останков погибших и второго "черного ящика", показания с которого должны дополнить картину произошедшего.
С близкими погибших пассажиров побеседовал прокурор Марселя Брис Робен, который уведомил о первых результатах расследования. Анализ сделанной "черным ящиком" записи переговоров в кабине самолета указывает на то, что к трагедии, унесшей жизни 150 человек, привели умышленные действия второго пилота - 28-летнего Андреса Лубица. Примечательно, что его родители тоже прибыли во Францию, однако с самого начала они были отделены от остальной группы.
Пассажирский самолет A320 компании Germanwings, следовавший из Барселоны в Дюссельдорф, разбился 24 марта на юго-востоке Франции. Катастрофа произошла в районе горного массива Труа-Эвеше в департаменте Альпы Верхнего Прованса, недалеко от населенного пункта Динь-ле-Бен. На борту лайнера находились 150 человек: 144 пассажира и шесть членов экипажа. Все они погибли.