Իրանի ԱԳ նախարարը չի բացառել միջուկային ծրագրի ժամանակավոր սառեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է համաձայնել միջուկային ծրագիրը ժամանակավոր սառեցնելուն, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Ամեն ինչ կախված կլինի ձեւակերպումներից»,- ասել է նա CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով ծրագրի տասնամյա սառեցման պահանջի վերաբերյալ հարցին, որն առաջադրել է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման:
Նախարարը նշել է, որ «վեցյակի» (ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամների եւ Գերմանիան) ներկայացուցիչների հետ բանակցություններում պայմանավորվածության հասնելու դպեքում Թեհրանը «պատրաստ է որոշ ժամանակով համաձայնել սահմանափակումների»:
Դիվանագետը հրաժարվել է «ուղիղ եթերում» ներկայացնել այդ խնդրի նկատմամբ Իրանի դիրքորոշման մանրամասները:
Ավելի վաղ Զարիֆը իրանական ԻՌՆԱ գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Թեհրանը «երբեք չի համաձայնի չափազանց մեծ ու անտրամանաբանական պահանջներին»:
Ինչպես մարտի 5-ի երեկոյան հաղորդել է Եվրոպայի արտաքին քաղաքական ծառայությունը, միջազգային միջնորդների «վեցյակը» եւ Իրանը կշարունակեն աշխատանքը իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում պահպանվող խնդիրների վրա եւ վերստին կհանդիպեն մոտ ժամանակներս:
«Ձեռք է բերվել որոշակի առաջընթաց եւ առկա հարցերից մի քանիսի շուրջ ավելի լավ ըմբռնում»,- ասված է ծառայության հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել է Բրյուսելում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Глава МИД Ирана не исключил временную заморозку ядерной программы
Иран может согласиться на замораживание своей ядерной программы на некоторое время, заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"Все зависит от формулировок", - сказал он в интервью телеканалу CNN в ответ на вопрос об отношении к требованию о десятилетнем замораживании программы, выдвинутому президентом США Бараком Обамой,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Министр отметил, что Тегеран "готов пойти на некоторые ограничения на некоторое время" при условии достижения соглашения с участниками переговоров "шестерки" (пять постоянных членов СБ ООН и Германия - ИФ).
Дипломат отказался приводить подробности позиции Ирана по данной проблеме "в прямом эфире".
Ранее М.Д.Зариф в интервью иранскому информагентству ИРНА заявил, что Тегеран "никогда не согласится на чрезмерные и нелогичные требования".
Как сообщила вечером в четверг Европейская внешнеполитическая служба (ЕВС), "шестерка" международных посредников и Иран продолжит работу над остающимися пробелами в переговорах по иранской ядерной программе и вновь соберется в ближайшее время.
"Достигнуты определенный прогресс и лучшее понимание по некоторым из возникших вопросов (на переговорах в швейцарском Монтре - ИФ)", - говорится в сообщении ЕВС, распространенном в Брюсселе.