Ֆրանսիայի հարավում ավելի քան 55 հազար տուն Է հոսանքազրկվել սաստիկ տեղումների հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հարավում ավելի քան 55 հազար տնային տնտեսություններ առանց Էլեկտրամատակարարման են մնացել հունվարի լույս 30-ի գիշերը տարածաշրջանում մոլեգնած հուժկու տեղատարափ անձրեւների հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է հանրապետության Էլեկտրացանցերի գլխավոր գործարկուն՝ ERDF-ն:
Երկրի հարավ - արեւմուտքում հոսանքազրկված են 27 հազար տուն եւ բնակարան: Տարերքը մոլեգնել Է նաեւ հարեւան մարզերում. Ակվիտանիայում հոսանքազրկվել Է ավելի քան 12 հազար տուն, եւս 16 հազարը՝ Հարավ-Պիրենեյներ տարածաշրջանում: Քամու պոռթկումները հասել են վայրկյանում 30,5 մետր արագության:
Ծառերին ավտոմեքենաների բախումից տուժել Է հինգ մարդ, եւս մեկին քամին տանիքից ցած Է նետել: Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, երկրի մի շարք տարածաշրջաններում պահպանվում Է տագնապի բարձր՝ «նարնջագույն» մակարդակը՝ կապված հնարավոր հեղեղումների եւ փոթորկալից քամիների հետ:

На юге Франции более 55 тыс. домохозяйств оказались обесточены в результате непогоды
На юге Франции более 55 тыс. домохозяйств остались без электроснабжения в результате мощных ливней, обрушившихся на регион минувшей ночью. Как передает Арменпресс, об этом  сообщил главный оператор электросетей республики - ERDF.
На юго-западе страны обесточены оказались 27 тыс. домов и квартир. Разгул стихии задел и соседние области: в Аквитании оказались обесточены более 12 тыс. домов, еще около 16 тыс. - в регионе Юг-Пиренеи. Порывы ветра достигали скорости 30,5 м в сек.
При столкновении машин с деревьями пострадали пять человек, еще одного порыв ветра сбросил с крыши.
В ряде регионов страны сохраняется повышенный - "оранжевый" - уровень тревоги в связи с возможностью наводнений и появления ураганных ветров.