Սպառնալից կուտակումների պարագայում մենք մեզ վերապահում ենք կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը. ՀՀ Նախագահ
Սպառնալից կուտակումների պարագայում մենք մեզ վերապահում ենք
կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մասնակցել է պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի և հայկական բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Մինչ զեկույցներին անցնելը, նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հայրենիքի սահմաններն արիաբար պաշտպանելու ժամանակ զոհված մերօրյա հերոսների և արցախյան ազատամարտի տարիներին իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր զինծառայողների ու ազատամարտիկների հիշատակը:
Կոլեգիայի նիստում, որը նվիրված է եղել 2014թ. ուսումնական տարվա մարտական և զորահավաքային պատրաստականության, մարտական հերթապահության, զորքերի ու շտաբների օպերատիվ, մարտական պատրաստության արդյունքներին, զինվորական կարգապահության վիճակին, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել բացման խոսքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը նշել է.
«Պարոնա՛յք գեներալներ, սպաներ,
Մինչև զեկույցներին անցնելը, մի քանի խոսք եմ ուզում ասել:
Ուզում եմ սկսել նրանից, որ տարվա սկիզբը լարված էր, և մենք ականատեսն ենք հակառակորդի բազմաթիվ նախահարձակ գործողությունների: Ունեցանք ցավալի կորուստներ, որոնց համար սգում ենք՝ ընկած բոլոր տղերքի ընտանիքների և հարազատների հետ միասին: Կարծում եմ՝ որևէ մեկը չի կասկածում, որ տղերքից յուրաքանչյուրի կյանքի համար ադրբեջանցիները թանկ են վճարելու. նրանք թանկ են վճարել, այսօր թանկ են վճարում և ապագայում այդպես էլ լինելու է:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների նպատակը ակնհայտ է: Ադրբեջանի իշխանությունը չի թաքցնում, որ քաղաքական ու ռազմական միջոցների համադրմամբ ձգտում է մշտական լարվածություն ստեղծել մեր շուրջ: Դա պարզ շանտաժի քաղաքականություն է, որի հիմնական հասցեատերը ոչ այնքան մենք ենք, որքան միջազգային հանրությունը: «Ամեն ինչ միայն ինձ» անհեթեթ գործելաոճով կատարյալ ձախողման հասնելով բանակցային գործընթացում` պաշտոնական Բաքուն փորձում է բոլորին ցույց տալ, թե ինչեր կարող է անել, եթե չբավարարվեն իր բոլոր քմահաճույքները, առանց հասկանալու, առանց լրջորեն վերլուծելու, թե ինչպիսի սարսափելի հետևանքներ կարող է ունենալ այդ ամենը հենց իր համար: Ավելին, ամեն անգամ, երբ Հայաստանի ներսում որևէ խնդիր է առաջանում կամ ցավալի իրադարձություն է տեղի ունենում, Ադրբեջանին թվում է, թե եկել է իր աստեղային ժամը, և նա անմիջապես իրեն ցույց է տալիս առաջին գծում:
Իզուր: Շատ իզուր: Մենք քսանհինգ տարի առաջ՝ ավելի բարդ ու դժվար պայմաններում, իրենց ավել-պակաս ելույթներն ու ախորժակը տեսել ենք: Այս դահլիճում հավաքվածների մեծ մասը, վստահ եմ, հիշում են, թե ինչպիսի հոխորտանքներ էին հղում նրանք 90-ական թվականների սկզբներին, թե ինչպես էին սպառնում Ստեփանակերտում ադրբեջանական դրոշ ծածանել, նրանցից մեկն այնքան էր իրեն կորցրել, որ խոսում էր Սևանում իր ոտքերը լվանալու մասին, իսկ Շուշիից հետո ամեն շաբաթ կրկնում էին, որ կարճ ժամանակում Շուշիում թեյ են խմելու: Մենք այդ ամենը տեսել ենք: Չենք հոխորտացել, բայց մարտի դաշտում մեր գերակայությունն ենք նրանց պարտադրել: Այսօր մենք շատ ավելի պինդ ենք: Այնքան պինդ ենք, որքան երբևէ չենք եղել:
Մենք պատերազմ հրահրելու որևէ պատճառ չունենք: Մենք ինքներս միջադեպեր չենք հրահրում: Դուք դրա մասին շատ լավ գիտեք: Եվ մենք երբեք նախահարձակ չենք լինում: Դա մեզ պետք չի բնավ:
Սակայն մեր հանդեպ ձեռնարկված ցանկացած միջադեպի հետևել և հետևելու է հատուցման գործողություն: Մինչև վերջերս մեր ձեռնարկած պատասխան գործողությունները եղել են սիմետրիկ իրենց ձևով և ասիմետրիկ՝ ավելի մեծ կորուստներ հասցնելու առումով:
Այսուհետ կարող են տեղի ունենալ նաև ձևով ասիմետրիկ հատուցման գործողություններ: Տաք գլուխները բազմաթիվ անակնկալների պիտի սպասեն: Ավելին, մեր սահմաններին և շփման գծի երկայնքով ավելի մեծ և սպառնալից կուտակումների պարագայում, մենք մեզ վերապահում ենք կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը:
Թո՛ղ ոչ ոք չմտածի, որ մենք ձեռքներս ծալած սպասելու ենք, թե երբ է արհավիրքը մտնելու մեր տուն: Մեզ համար արհավիրք պատրաստողի հանդեպ մենք պարտավոր ենք լինել անողոք: Կրկնում եմ՝ դիմացինի արկածախնդրությունը կստիպի մեզ գնալ անդառնալի վնասների հասցման ճանապարհով:
Մենք հասկանում ենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պատրաստ են անխնա կերպով մահվան բերան ուղարկել իրենց հարյուրավոր և հազարավոր քաղաքացիների՝ միայն թե իրենց աթոռները լինեն պաշտպանված: Բայց մենք չենք կարող հանդուրժել, որ դա կատարվի մեր քաղաքացիների կյանքերի ու մեր զինվորների կյանքերի գնով: Դա չի կարող արվել մեր հաշվին:
Մենք մնում ենք այն համոզման, որ ճիշտը պայմանավորվելն է, որ ճիշտը բանակցությունները շարունակելն է, և հայտնի սկզբունքների ներքո պայմանավորվածություններ ձեռք բերելն է, իսկ դա հնարավոր է միայն զինադադարի պահպանման և վստահության կամուրջներ կառուցելու պարագայում: Կամուրջներ այրելով ոչ ոք լավ բանի չի հասել և չի հասնելու:
Ես մեկ անգամ ևս ի լուր բոլորի հայտարարում եմ. մենք պատրաստ ենք և՛ լավին, և՛ վատին: Իմ սեղանին առկա են հնարավոր բոլոր տարբերակները:

Armenian President: “In case of great threats, we reserve ourselves the right to carry out preventive strikes”
Armenian President: “In case of great threats, we reserve ourselves the right to carry out
preventive strikes”
YEREVAN, 26 JANUARY, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia, Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan participated today in the solemn session of the advisory  board adjunct to the Minister of Defense and dedicated to the 23rd anniversary of the formation of the Armenian Army at the administrative complex of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
Before moving on to the speeches, the participants of the session respected the memory of the heroes who died while courageously defending the homeland’s borders and all the soldiers and freedom fighters having sacrificed their lives during the years of the Artsakh war with a moment of silence.
President Serzh Sargsyan delivered opening remarks during the session devoted to the results of combat and mobilization, combat service, operative and combat readiness of forces and headquarters and the state of military discipline. As the Department of Public Relations and Mass Media of the Structure to the Office of the President of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the President mentioned:
“Generals, officers!
Before moving on to the speeches, I would like to say a few words.
I would like to stat by saying that the beginning of the year was tense, and we witnessed several attacks of the opponent. We suffered painful losses for which we mourn, along with the families and relatives of all the boys who died. I don’t think anyone doubts that the Azerbaijanis are going to pay a high price for each of their lives. They have paid, are paying and will pay a high price.
The purpose of the opponent’s attacks is clear. The authorities of Azerbaijan don’t conceal the fact that they are always trying to create tension around us through the combination of political and military resources. That is simply a policy of blackmail, and it is mainly addressed to not only Armenia, but also the international community. After having perfectly failed in the negotiations with the absurd working style of “having everything for myself”, the official Baku is trying to show everyone what it can do, if its whims are not fulfilled, without understanding and without seriously analyzing the horrible consequences that all this can have on Azerbaijan. Moreover, every time Armenia faces any issue or when a painful event has taken place in the country, Azerbaijan think it’s time to shine and immediately shows itself on the frontline.
It’s all really in vain. We saw their speeches and “appetite” more or less in more difficult conditions 25 years ago. I’m certain that most of the people gathered in this hall will remember how, in the early 1990s, they were making threatening statements and how they were threatening to wave the Azerbaijani national flag in Stepanakert. One of them had lost himself to the extent that he was even talking about washing his feet in Lake Sevan. After the liberation of Shushi, every week the Azerbaijanis would say that soon they would be drinking tea in Shushi. We’ve seen all that. We haven’t made threatening statements, but we have imposed our superiority on the battlefield. Today, we’re much stronger. We’re strong as ever.
We don’t have a reason to provoke a war. We don’t provoke incidents. You know that very well. We don’t attack. We don’t need to at all.
However, there has been and there will be compensation after any attack against us. Until recently, the responses have been symmetric in form and asymmetric, causing more casualties.
From now on, there may be actions for reparations that will be asymmetric in form. The hotheads will be in for several surprises. Moreover, in case of greater threats on our borders and along the Line of Contact, we reserve ourselves the right to carry out preventive strikes.
Nobody should think that we’re going to sit and wait until the disaster hits home. It is our duty to be relentless against the ones organizing a disaster for us. I repeat-the opponent’s adventurism will make us take the path to suffering severe losses.
We understand that the Azerbaijani authorities are ready to spare nothing and send hundreds of thousands of their citizens to die only to stay in power, but we can’t let that happen at the price of our citizens and soldiers. That can’t happen at our expense.
We’re still convinced that the right thing to do is to make an agreement, to continue the negotiations and reach agreements based on the well-known principles, and only by maintaining the ceasefire regime and building bridges of confidence will it be possible to do that. Nobody has seen or will see any good by burning bridges.
Once again, I declare to everyone: We are ready for the good and the bad. I have all the possible options in front of me.