Սաստիկ ցրտերը Հնդկաստանի հյուսիսում առնվազն 92 մարդու կյանք են խլել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի հյուսիսում հաստատված աննախադեպ ցուրտ եղանակի պատճառով վերջին մի քանի օրվա ընթացքում, ներառյալ անցած գիշերը, ցրտահարությունից առնվազն 92 մարդ է մահացել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով տեղական իշխանություններին, երկրի բազմաթիվ շրջաններում ջերմաստիճանային նվազագույն ցուցանիշները գերազանցել են անցած տարիների ռեկորդները: Զոհերն առավել մեծ թիվ են կազմում Ութար-Փրադեշի նահանգում, որն առավել խտաբնակ եւ ընդսմին տնտեսապես ամենահետամնաց նահանգներից մեկն է: Սովորաբար ձմռանը ջերմաչափի սյունը ցած չի իջնում 4 աստիճանից, բայց անցած գիշեր այն ընկել է մինչեւ ռեկորդային 1,8 աստիճան:
Նահանգի իշխանություններն արդեն ավելի քան 10,6 մլն ռուփի (մոտավորապես 170 հազար դոլար) են հատկացրել անտունների ժամանակավոր կացարանի կազմակերպման, վառելիքի ու  վերմակների մատակարարման համար:
Հնդկաստանի համար էքստրեմալ ցրտերի հետ միասին երկրի հյուսիս են եկել նաեւ թանձր մառախուղներ: Դրանք խախտել են ինչպես ավտոմոբիլային, այնպես էլ երկաթուղային եւ օդային հաղորդակցությունը: Այսպես, Նյու Դելիում ուշացել կամ հետաձգվել են 150-ից ավելի ավիաչվերթներ, խախտվել Է 100-ից ավելի գնացքների չվացուցակը: Լակնահուում՝ Ութար-Փրադեշի մայրաքաղաքում, մառախուղի պատճառով 10-12 ժամով ուշացել է 150-ից ավելի գնացքների մեկնումը:
Օդերեւութաբանների կանխատեսումների համաձայն՝ առաջիկա օրերին եղանակի լավացում չի սպասվում, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Сильные холода на севере Индии унесли жизни 92 человек
На севере Индии из-за наступления небывалых холодов за последние несколько дней, включая минувшую ночь, от переохлаждения умерли по меньшей мере 92 человека. Как сообщили местные власти, во многих районах страны температурные минимумы побили рекорды прошлых лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Наибольшее число жертв приходится на Уттар-Прадеш - один из самых густонаселенных и при этом экономически отсталых штатов на севере. Обычно столбик термометра в зимний период здесь не опускается ниже 4 градусов, но минувшей ночью он упал до рекордных 1,8 градуса. В целом максимальная температура в большинстве районов держится на 4-10 градусов ниже нормы, минимальная - на 3-5 градусов ниже нормы.
Власти штата уже выделили более 10,6 млн рупий (около $170 тысяч) для организации временного жилья, снабжения топливом и одеялами бездомных. Кроме того, открыто множество ночных приютов.
Вместе с экстремальными для Индии холодами на север страны пришли и густые туманы. Они уже нарушили как автомобильное, так и железнодорожное и авиасообщение. Так, в Нью-Дели в среду были задержаны или перенесены свыше 150 авиарейсов и 100 поездов дальнего следования. В Лакхнау, столице Уттар-Прадеша, на 10-12 часов из-за тумана также было задержано отправление более 150 поездов.
Кроме того, из-за низкой видимости на трассах ежедневно происходит множество ДТП, гибнут десятки людей.