«Արմենպրես»-ը կնախագահի Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայում /լրացված/
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում ավարտվեց Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի (BSANNA) 7-րդ գագաթնաժողովը, որի շրջանակում միաձայն որոշմամբ Հայաստանի ազգային գործակալությունը` «Արմենպրես»-ը կնախագահի BSANNA-ում: Գործակալության գլխավոր տնօրեն Արամ Անանյանը շեշտեց, որ նախագահության ընթացքում «Արմենպրես»-ի նպատակն է լինելու նոր գաղափարների առաջադրումը, կառույցի կայքի վերազինումը եւ անդամ գործակալությունների հետ համագործակցության ընդլայնումը: «Սա մեծ պատիվ է «Արմենպրես»-ի համար: Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել վստահության համար, շնորհակալություն, որ այցելել եք Երեւան: Սա մեզ համար շատ կարեւոր է: Ցանակնում եմ շնորհակալություն հայտնել ՏԱՍՍ-ին, որ Սոչիում բարձրացվեցին կարեւոր հարցեր, որ մինչ օրս քննարկվում են, եւ մենք գնում ենք այդ հարցերի լուծման ուղղությամբ: Շատ կարեւոր է, որ բարձրացվում են հարցեր, որոնք ուղղված են ապագային: Մենք ամեն ինչ կանենք, որ «Արմենպրես»-ի նախագահության ընթացքը բերի նոր ձեռքբերումներ BSANNA-ին: Հաճելի է, որ Կիպրոսի ազգային գործակալությունը միացավ այս խմբին: Դա այն գործակալությունն է, որի հիմքում բարձր արժեքներն են, պրոֆեսիոնալիզմն ու օբյեկտիվ լրագրությունը: Եվս մեկ շնորհակալական խոսք եմ հղում ՏԱՍՍ-ի թիմին. մարդիկ, ովքեր միջոցառումից մի քանի օր շուտ եկան Երեւան եւ մեզ օգնեցին կազմակերպչական հարցերում: Հույս ունեմ, որ ինձ կաջակցի նաեւ Վիկտոր Չամարան, որ նրա գաղափարները կարողանանք իրականություն դարձնել»,-ասաց Անանյանը:
Կազմակերպությունում նախագահող ոուսական ՏԱՍՍ գործակալության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխայլովը, փոխանցելով նախագահությունը, շնորհավորեց «Արմենպրես»-ին, մաղթեց նորանոր խենթ գաղափարներ, նորանոր նախաձեռնություններ:
Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիան (ՄԱԼԳԱ) միջազգային ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը միավորում է մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ջանքերը նրանց տեղեկատվական ռեսուրսներն արդյունավետորեն օգտագործելու, իրենց պետությունների քաղաքական, տնտեսական, գիտական ու մշակութային կյանքի կարեւորագույն հարցերի շուրջ տեղեկատվության ազատ ու իրավահավասար փոխանակման, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության մասնակից երկրների տարածքում տեղեկատվության տարածման համար:

«Арменпресс» будет председательствовать в Ассоциации национальных информационных агентств причерноморских стран /дополнено/
«Арменпресс» будет председательствовать в Ассоциации национальных
информационных
агентств причерноморских стран /дополнено/
В Ереване завершилась  7-ая сессия Генеральной ассамблеи Ассоциации национальных информационных агентств причерноморских стран (BSANNA), в рамках которой единогласно было решено предоставить председательство в BSANNA национальному информационному агентству Армении «Арменпресс».
Директор «Арменпресс» Арам Ананян подчеркнул, что в период своего  председательства целью «Арменпресс» будет продвижение новых идей, переоснащение сайта агентства и расширение сотрудничества с членами Ассоциации. «Это большая честь для «Арменпресс». В первую очередь я хочу поблагодарить за доверие и за посещение Еревана. Для нас это очень важно. Хочу поблагодарить ТАСС за то, что в Сочи были подняты важные вопросы, которые обсуждаются по сей день, и мы идем в направлении решения этих вопросов. Очень важно, что поднимаются вопросы, нацеленные в будущее. Мы сделаем все, чтобы период председательства «Арменпресс» привнес новые достижения BSANNA. Приятно, что к этой группе присоединилось национальное информационное агентство Кипра, в основе которого лежат высокие ценности, профессионализм и объективная журналистика. Еще раз благодарю команду ТАСС - людей, которые приехали в Ереван раньше и помогли с организационными вопросами. Надеюсь также на содействие Виктора Чамары в претворении его идей в жизнь »,- сказал Ананян.
Генеральный директор ТАСС, председательствовавшего в Ассоциации, Сергей Михайлов, передавая пост, поздравил «Арменпресс», пожелал “новых сумасшедших идей и инициатив”.
Генеральнaя ассамблея Ассоциации национальных информационных агентств причерноморских стран (BSANNA) – международная некоммерческая организация, объединяющая усилия национальных информационных агентств причерноморских стран с целью повысить эффективность использования их информационных ресурсов, обеспечить свободный и равноправный обмен сведениями об их странах в областях политики, экономики, науки и культуры, а также распространения информации в причерноморских странах.
Членами этой международной организации являются ATA (Албания), «Арменпресс» (Армения), «Азертадж» (Азербайджан), BTA (Болгария), GHN (Грузия), «Молдпресс» (Молдова), ТАСС (Россия), «AGERPRES» (Румыния), ТАНЮГ(Сербия), ANA (Греция), «Анадолу» (Турция), «Укринформ» (Украина), HINA (Хорватия), MIA (Македония).