ՀԱՀ-ում արտակարգ դրություն Է հայտարարվել ԷլեկտրաԷներգիայի մատակարարման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Աֆրիկայի Հանրապետության (ՀԱՀ) «Էսքոմ» Էներգետիկական մենաշնորհատերը նոյեմբերի 24-ին երկրում արտակարգ դրություն Է հայտարարել Էներգամատակարարման կապակցությամբ՝ արդյունաբերական ընկերություններին եւ մասնավոր անձանց կոչ անելով նվազեցնել ԷլեկտրաԷներգիայի սպառումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Էսքոմն» արտակարգ դրություն Է հայտարարում եւ արդյունաբերական ընկերություններին խնդրում Է 10 տոկոսով նվազեցնել սպառումը»,- ասված Է մենաշնորհատիրոջ հայտարարության մեջ, որն արվել Է մայրաքաղաք Պրետորիայի շատ շրջաններում եւ մյուս քաղաքներում լույսի հովհարային անջատումներից հետո:
«Էսքոմն» սպառողներին կոչ Է անում շտապ անջատել ջրատաքացուցիչները եւ մյուս տնային սարքերը, որպեսզի հնարավոր լինի վերականգնել Էլեկտրամատակարարումը»,- հայտարարել Է ընկերությունը:
ԷլեկտրաԷներգիայի պակասի պատճառը եղանակային պայմաններն են եւ երկու Էլեկտրակայանների աշխատանքում ընդհատումներից առաջած կորուստները: ԷլեկտրաԷներգիայի արտադրումը նվազել Է 1700 մեգավատով:
ԷլեկտրաԷներգիայի պակասը եւ լույսի հաճախակի անջատումները վաղուց են խնդիր դարձել ՀԱՀ-ի համար: Երկրում ակտիվորեն ընթանում Է արեգակնային եւ հողմային Էլեկտրակայանների շինարարություն, սակայն դրանք ի վիճակի չեն արտադրելու բավականաչափ Էներգիա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ЮАР объявлено чрезвычайное положение с подачей электроэнергии
Энергетический монополист ЮАР "Эском" в понедельник объявил чрезвычайное положение с энергоснабжением в стране, призвав промышленные компании и частных лиц срочно снизить потребление электроэнергии, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Эском" объявляет чрезвычайное положение и просит производственные компании снизить потребление на 10%", - говорится в заявлении монополиста, последовавшем после веерных отключений света во многих районах столицы Претории и других городах.
"Эском" призывает потребителей срочно отключить водонагреватели и другие домашние приборы, чтобы позволить восстановить электроснабжение", - заявила компания.
Нехватка электроэнергии вызвана погодными условиями и потерями от перебоев в работе двух электростанций. Генерация электроэнергии упала на 1700 МВт.
Нехватка электроэнергии и частые отключения света давно стали проблемой для ЮАР. В стране идет активное строительство солнечных и ветровых электростанций, однако они не в состоянии произвести достаточно энергии.