ԵԽԽՎ-ն ընդունել է Սաֆարովին ներում շնորհելու համար Ադրբեջանին դատապարտող բանաձեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովը դատապարտել է Ադրբեջանին այն հարցում, որ վերջինս, օգտագործելով ԵԽ կոնվենցիաներից մեկը, դատապարտյալ Ռամիլ Սաֆարովին էքստրադիցիայից անմիջապես հետո ազատ է արձակել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին տեղեկացնում է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքը:
Միացյալ Թագավորության պատգամավոր Քրիստոֆեր Չոպի զեկույցի հիման կազմված և Բրյուսելում անցկացված քննարկումների արդյունքում ընդունված բանաձևում նշվում է, որ «Դատապարտված անձանց արտահանձնման մասին» կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի կիրառումը ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի դեպքում «միջազգային հարաբերություններում բարեխիղճ սկզբունքների և օրենքի գերակայության խախտում է»:
Բանաձևում նշվում է, որ Ռամիլ Սաֆարովը ՆԱՏՕ-ի դասընթացների շրջանաներում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանելու համար 2007 թվականին դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Հունգարիայում 8 տարի բանտարկված մնալուց հետո նա արտահանձնվել էր Ադրբեջանին այն կոնվեցնիայի հիմունքներով, որը թույլ է տալիս օտարերկրացի կալանավորներին, մարդասիրական նկատառումներից ելնելով, տեղափոխել իրենց երկիր: Սակայն Ադրբեջան հասնելուն պես Սաֆարովին դիմավորել էին իբրև ազգային հերոսի և համաներում շնորհել նրան: ԵԽԽՎ մշտական հանձնաժողովի ընդունած բանաձևում նշվում է, որ կոնվենցիան չի նախատեսում անմիջապես ազատ արձակել բանտակայլներին հայրենիք վերադարձնելուց հետո:
2004թ. փետրվարի 19-ի գիշերը Ռամիլ Սաֆարովը թաքուն մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակը եւ կացնահարել քնած հայ սպային: Երկարատեւ դատական գործընթացից հետո 2006թ. ապրիլին Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Հունգարական դատարանը բազմիցս էր հայտարարել Սաֆարովի` հայրենիքին արտահանձնելու անհնարինության մասին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ մարդասպանին նախագահ Ալիևն անմիջապես ներում շնորհեց, զինվորական բարձր կոչում տվեց և միանվագ վճարեց 8 տարվա աշխատավարձը: Նույն օրը պաշտոնական Երեւանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ:

PACE condemns Azerbaijan’s use of prisoner transfer treaty in ‘Safarov case’
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS: The Standing Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has condemned the use by Azerbaijan of a Council of Europe prisoner transfer treaty to justify the immediate release of an Azerbaijani soldier, convicted of murdering an Armenian soldier in Hungary in 2004, once he had returned to his home country. As reports “Armenpress” citing the official site of PACE, in a resolution adopted during its meeting in Brussels, based on a report by Christopher Chope (United Kingdom, EC), the Standing Committee – which brings together around 60 leading members of PACE and acts in its name – said the use of Article 12 of the Convention on the Transfer of Sentenced Persons in the case of Ramil Safarov was “a violation of the principles of good faith in international relations and of the rule of law”.
Safarov was convicted in 2007 of murdering an Armenian fellow participant on a NATO training course in Hungary and was sentenced to life imprisonment without the possibility of release for 30 years. After serving eight years of his sentence in Hungary, he was transferred to Azerbaijan under the Convention, which allows the transfer of foreign prisoners to their home countries for primarily humanitarian reasons.
Upon his arrival Safarov was welcomed as a national hero and granted an immediate pardon – long before the expiry of the minimum sentence set by the Hungarian court – and a retroactive promotion as well as other rewards, according to the resolution.
The Convention is “not designed to be used for the immediate release of prisoners upon return to their home country”, the parliamentarians pointed out.
“While recognising that States Parties, by virtue of Article 12 of the convention, have a sovereign right to grant pardons and amnesties to persons sentenced to a term of imprisonment, the Assembly recalls that the principles of good faith in international relations, recognised, inter alia, by the Vienna Convention on the Law of Treaties, and of the rule of law require that treaties be interpreted in line with their objects and purposes.”