Նիկոլայ Ռիժկովը շնորհավորում է Հայաստանին ԵՏՄ անդամակցության պայմանագիրը ստորագրելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 25-րդ նիստը կօգնի քննարկել երկու երկրների համագործակցության հետագա հեռանկարները Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո: Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 25-րդ նիստի մեկնարկին ասաց Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի անդամ, Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ  Նիկոլայ Ռիժկովը:  «Սա մեր առաջին նիստն է նրանից հետո, երբ հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանը ստորագրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը: Ցանկանում եմ շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետությանն այդ իրադարձության կապակցությամբ: Սրանով առավել կարևոր է դառնում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Ռիժկովը:
Նա ընդգծեց, որ նիստի ընթացքում կքննարկվի ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա խորացմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ, կներկայացվեն խնդիրները, մասնավորապես կապված տրանսպորտային փոխադրումների հետ: «Ես խորապես համոզված եմ, որ մեր նիստի ընթացքում կլինի կառուցողական քննարկում, որի արդյունքում կհամաձայնեցվեն ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող արդիական հարցեր, որոնք առաջացել են ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունքում»,- նշեց Ռիժկովը:
ՀՀ ԱԺ ոսկեզօծ դահլիճում մեկնարկել է  ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 25-րդ նիստը: Նիստի արդյունքները կամփոփվեն միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Հերմինե Նաղդալյանի եւ Նիկոլայ Ռիժկովի համատեղ մամուլի ասուլիսով:

Николай Рыжков поздравил Армению с подписанием договора о членстве в ЕАЭС
25 заседание межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием РФ даст возможность обсудить перспективы сотрудничества двух стран после членства Армении в Евразийском экономическом союзе. Как сообщает Арменпресс, об этом до начала заседания межпарламентской комиссии сказал член Совета Федерации Федерального Собрания РФ, сопредседатель  армяно-российской межпарламентской комиссии  Николай Рыжков. «Это наше первое заседание после того, как 10 октября Армения подписала договор о членстве в Евразийском экономическом союзе. Хочу поздравить Республику Армения с этим событием. Тем самым становится более важным развитие межпарламентского сотрудничества между Арменией и Россией», - сказал Рыжков.
Он подчеркнул, что в ходе заседания будет обсуждаться широкий круг вопросов, направленных на дальнейшее углубление армяно-российских отношений в связи с членством Армении в ЕАЭС, будут представлены проблемы. в частности, связанные с грузоперевозками. «Я глубоко убежден,  что  в ходе заседания состоится конструктивное обсуждение, в результате которого  будут согласованы представляющие взаимный интерес актуальные вопросы, которые обусловлены интеграционными процессами», - сказал сопредседатель комиссии.
В «золотом» зале НС стартовало 25-ое заседание межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием РФ. Результаты заседания будут подытожены на совместной пресс-конференции сопредседателе этой комиссии Эрмине Нагдалян и Николая Рыжкова.