Կառավարությունը կանխատեսել է բյուջեի վրա ԵՏՄ անդամակցության ազդեցությունը. Դավիթ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջում փոփոխությունների մասին հնարավոր կլինի խոսել միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանը կդառնա Եվրասիական տնտեսական միության լիիրավ անդամ: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով ԵՏՄ անդամակցություն-ՀՀ բյուջե կապին: «Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ կառավարությունը կանխատեսումներ, ուսումնասիրություններ արել է, թե ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ ԵՏՄ-ին անդամակցումը Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի վրա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հարությունյանը:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է ԵՏՄ-ի անդամակցումը փաստի առաջ կանգնեցնի կառավարությանը 2015 թվականի բյուջեում նախատեսված ծախսերի հետ կապված, երբ պարզվի դրա վերաբերյալ հաշվարկներն ու կանխատեսումները ճիշտ չէին կատարվել, և բյուջեն վերաձևելու խնդիր կա, Դավիթ Հարությունյանը պատասխանեց. «որևէ մեկը երբևէ երաշխավորված չէ 100 տոկոսով ցանկացած իրավիճակից: Այսինքն՝ այդ կանխատեսումները ոչ դուք, ոչ ես, ոչ որևէ մի տնտեսագետ 100 տոկոսով չի կարող անել։ Այնուամենայնիվ, տարիներ շարունակ մեզ հաջողվել է ապացուցել, որ բյուջեն ճիշտ ենք կարողանում կանխատեսել։ Վստահ ենք, որ այս տարին ևս բացառություն չի լինելու»:
Եվրասիական տնտեսական միությունը վերպետական-տնտեսական կառույց էորի կազմում են ՌԴ-ն,ՂազախստանըԲելառուսն ու ՀայաստանըՀայաստանը ԵՏՄ հիմնադիր կազմին միանալու համաձայնագիրը ստորագրեց հոկտեմբերի 10-ին Մինսկի գագաթնաժողովի ժամանակՓաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի 2015թհունվարի 1-ից ԵՏՄ-ի կազմ ընդգրկվելու պահից հավաքագրված մաքսատուրքերի Հայաստանի մասնաբաժինը կկազմի 1,13%:

Правительство просчитало воздействие членства Армении в ЕАЭС на бюджет страны: Давид Арутюнян
Об изменениях в государственном бюджете Армении можно будет говорить лишь тогда, когда Армения станет полноправным членом Евразийского экономического союза. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании сказал руководитель-министр аппарата правительства Давид Арутюнян. «Я заверяю вас, что правительство провело исследования, просчитало, какое влияние может  оказать членство Армении в ЕАЭС на госбюджет страны», - сказал Арутюнян.
На вопрос, возможно ли, что членство в ЕАЭС поставит правительство  перед фактом в плане  расходов, предусмотренных госбюджетом 2015 года, когда выяснится, что их прогнозы и расчеты не оправдались и  что бюджет нуждается в переформировании, Давид Арутюнян ответил: «Никто и никогда не гарантирован на 100% от любой ситуации. 100%-ных прогнозов, ни мы, ни вы, ни какой-либо другой экономист дать не может. Тем не менее, годами нам удавалось доказать, что мы правильно прогнозируем бюджет. Уверен, что и этот год не станет исключением».
Евразийский экономический союз – надгосударственная экономическая структура, в составе которой РФ, Казахстан, Беларусь и Армения.
Соглашение о присоединении Армении к учредительному составу ЕАЭС была подписано 10 октября 2014 года на саммите в Минске. Документ вступит в силу с 1 января 2015 года.