ԵՄ-ն ավելի քան 24 մլն եվրո Է հատկացրել Էբոլա վիրուսի դեմ պատվաստանյութեր մշակելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը 24,4 մլն եվրո է հատկացրել Էբոլա վիրուսի դեմ պատվաստանյութեր մշակելու համար, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով  Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) մամուլի ծառայությանը:
«Մենք այսօր հայտարարել ենք Էբոլա վիրուսի ուսումնասիրման հրատապ կարիքների համար ԵՄ-ի բյուջեից 24,4 միլիոն եվրո հատկացնելու մասին: Այդ միջոցներն ուղղվում են Էբոլա վիրուսի բուժման համար պոտենցիալ պատվաստանյութի կլինիկական հետազոտման հինգ ծրագրերի ֆինանսավորմանը, արդեն գոյություն ունեցող պատվաստանյութերի փորձարկմանը եւ նոր պատվաստանյութերի մշակմանը»,-նշել Է ԵՀ-ն:
Մամուլի ծառայությունում ընդգծել են, որ այդ փողերը Եվրամիության բյուջեից կտրամադրվեն արագացված ընթացակարգով, որպեսզի աշխատանքը որքան կարելի է շուտ սկսվի:
«Էբոլա վիրուսի կապակցությամբ մենք ժամանակի առումով վազքի մեջ ենք, ուստի, մի կողմից՝ մենք պետք Է արագ արձագանքենք, մյուս կողմից՝ երկարաժամկետ պատասխան ունենանք այդ խնդրի համար: Ուստի ես ուրախ եմ հայտարարելու 24,4 միլիոն եվրո հատկացնելու մասին, որը կօգնի արագացնել պատվաստանյութերի մշակման առանձին ամենահեռանկարային հետազոտությունները եւ այդ վիրուսից բուժվելու մեթոդները»,-ասել Է ԵՀ-ի ղեկավար Ժոզե Մանուել Բառոզուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը

Евросоюз выделил более €24 млн на разработку вакцин против вируса Эбола
Евросоюз выделил €24,4 млн на разработку вакцин против вируса Эбола. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщили в пресс-службе Еврокомиссии (ЕК).
"Мы объявили сегодня о выделении €24,4 млн из бюджета ЕС на срочные нужды по исследованию вируса Эбола. Эти средства направляются на финансирование пяти программ по клиническому исследованию потенциальной вакцины, испытанию уже существующих вакцин и разработке новых вакцин для лечения вируса Эбола", - отметили в ЕК.
В пресс-службе подчеркнули, что эти деньги из бюджета Евросоюза будут предоставлены по ускоренной процедуре, чтобы начать работу как можно скорее.
"Мы находимся в гонке со временем в связи с вирусом Эбола, поэтому, с одной стороны, мы должны реагировать быстро, с другой - иметь долгосрочный ответ на эту проблему. Поэтому я счастлив объявить о выделении €24,4 млн, которые помогут ускорить некоторые самые перспективные исследования по разработке вакцин и методам лечения от этого вируса", - сказал глава ЕК Жозе Мануэл Баррозу.