Ռուս 9 ձեռնարկատերեր Հայաստան են եկել գտնելու տեղացի գործընկերների
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ և ռուս գործարարների համագորակցության օրինակները շուտով կհամալրվեն: Հայաստան ժամանած 9 ռուս ձեռնարկատերեր Երևանում փնտրում են տեղացի այն բիզնեսմեններին, որոնց հետ կխորացնեն առևտրային կապերը: Մինչ բիզնես հանդիպումներին անցնելը, գործարարները ներկա գտնվեցին Հայ-ռուսական գործարար համաժողովին: Համաժողովի բացմանը Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Կարեն Մարտիրոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ գործարար հանդիպումները դրական արդյունք կտան և երկու կողմի ձեռնարկատերերը կգտնեն իրենց նոր գործընկերներին: «Համոզված եմ, որ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում Հայաստանի և Ռուսաստանի առևտրային հարաբերություններն ավելի կզարգանան: Ես լավատեսորեն եմ տրամադրված այս փոփոխություններին և վստահ եմ, որ Հայաստանը լավ գործընկեր կլինի մյուս պետությունների համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նա:
Մարտիրոսյանը լրագրողներ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ ծրագրին ի սկզբանե մասնակցել են 15 ռուսական ձեռնարկություններ: Նրանցից յուրաքանչյուրի համար նախնական աշխատանքներ են իրականացվել` երևանյան ընկերությունների ցանկում պոտենցիալ գործընկերներ գտնելու նպատակով: Կատարվել են նախնական հեռախոսազանգեր, որի ընթաքում փոխանցվել են տեղեկատվական նյութեր ռուսական ընկերություների մասին: Երևանի այն ընկերությունները, որոնք հետաքրքրություն են հայտնլ համագործակցելու, անձամբ հնարավորություն են ստացել բանակցել ռուսական ընկերությունների հետ: Արդյունքում ռուսական պատվիրակության կազմում ընդգրկվել են 9 ձեռնարկություններ, որոնք զբաղվում են ջեռուցման համակարգերի, ճանապարհաշինարարական տեխնիկայի, մետաղյա զսպանակների, ապակու, հատուկ նշանակության տեխնիկայի, քիմիական և նավթաքիմիական նյութերի, ամրանների արտադրությամբ:
Երևան ժամանած պատվիրակության կազմում են նաև Կուրգանի, Օմսկի, Նիժնի Նովգորոդի արտահանման տարածաշրջանային աջակցության կենտրոնների ներկայացուցիչները: Կուրգանի ներկայացուցիչ Օլգա Բարկովան համաժողովի մասնակիցներին ծանոթացրեց այն մեխանիզմներին, որնոնց միջոցով աշխատում են տվյալ մարզի ձեռնարկատերերը: Համաժողովի ավարտին գործարարները սկսեցին դեմ առ դեմ հանդիպումները:
Ռուսաստանյան գործարարների պատվիրակությունը Երևանում կլինի 5 օր: Առաջին օրը երկու երկրների գործարարների հանդիպումն անցկացվում է «բանակցային հարթակ» ձևաչափով, որի շրջանակներում պլանավորվում է անցկացնել մոտ 90 երկկողմ հանդիպում, իսկ հետագայում նախատեսված են այցեր հայկական ձեռնարկություններ:

Российские предприниматели прибыли в Армению, чтобы найти партнеров среди армянских коллег
Примеры сотрудничества представителей бизнес-кругов Армении и РФ скоро пополнятся новыми. Прибывшие в Армению 9 российских предпринимателей намерены найти здесь своих будущих партнеров и углубить со своими армянскими коллегами взаимовыгодные торговые связи. До проведения бизнес-встреч, предприниматели присутствовали на Армяно-российском бизнес-форуме.
Как сообщает Арменпресс, на открытии этого форума исполнительный директор Торгово-промышленной палаты Еревана Карен Мартиросян выразил уверенность, что бизнес-встречи приведут к желаемым результатам и предприниматели двух стран найдут себе новых партнеров.
«Уверен, что торговые отношения между  Арменией и Россией в составе Евразийского экономического союза получат новый импульс к развитию.
Я оптимистично настроен на перемены и уверен, что Армения будет  хорошим партнером для других стран», - сказал Мартиросян.
По его словам, в этой программе изначально участвовали 15 российских предприятий и, соответственно, велась предварительная работа по поиску потенциального партнера из Еревана для каждого из них. Состоялись предварительные телефонные разговоры, в ходе которых были переданы информационные материалы о российских компаниях. Те из армянских компаний, которые заинтересовались сотрудничеством с российскими коллегами, получили возможность лично вести с ними переговоры.
В результате в состав российской делегации включены представители 9 предприятий, которые занимаются производством отопительных систем, дорожно-строительной техники, металлических пружин, стекла, техники специального о назначения, химических и нефтехимических средств, арматуры.
В составе прибывшей в Ереван российской делегации представители региональных центров содействия экспорту Кургана, Омска, Нижнего Новгорода.
После завершения бизнес-форума предприниматели двух стран начали встречи тет-а-тет.
Российские предприниматели будут находиться в Ереване 5 дней. В первый день встречи проводятся в формате переговоров, в рамках которых предполагается провести около 90 двусторонних встреч, а в дальнейшем предусмотрено посещение армянских предприятий.