Վնուկովոյում ինքնաթիռի վթարի հետեւանքով զոհվել Է Total ընկերության ղեկավարը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Total կոնցեռնը հավաստել Է ընկերության ղեկավար Քրիստոֆ դը Մարժերիի զոհվելը Մոսկվայի Վնուկովո օդանավակայանում տեղի ունեցած ավիավթարի հետեւանքով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 21-ին հաղորդել Է Agence France-Presse-ը:
Ընկերության ղեկավարը Ռուսաստանի մայրաքաղաքում Էր  գործուղմամբ: Ընդամենը Dassault Falcon բիզնես-ավիացիայի ինքնաթիռում եղել Է չորս մարդ՝ դը Մարժերին, երկու օդաչուն եւ ստյուարդուհին, որոնք բոլորն Էլ զոհվել են:
Զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Քրիստոֆ դը Մարժերին մասնակցել Է Արտասահմանյան ներդրումների կոնսուլտատիվ խորհրդի ամենամյա ժողովին՝ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի մասնակցությամբ:
Dassault Falcon բիզնես-ավիացիայի ինքնաթիռը Վնուկովո օդանավակայանից թռիչք Էր կատարում Փարիզ: Վթարի հանգամանքների մասին խոսել առայժմ վաղ Է, բայց ինչպես նշված Է օդանավակայանի կայքի հաղորդագրության մեջ, «թափավազքի ժամանակ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 23:57-ին տեղի Է ունեցել բախում օդանավակայանի ծառայության ձնահավաք մեքենայի հետ»:
Ձնահավաք ավտոմեքենայի վարորդը չի տուժել: Բայց ինքնաթիռն ամբողջովին այրվել Է եւ մարդկանց փրկել չի հաջողվել: Արտակարգ պատահարի փաստով հարուցվել Է քրեական գործ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

При крушении самолета во Внукове погиб глава французской компании Total
Французский концерн Total подтвердил гибель главы компании Кристофа де Маржери в авиакатастрофе в аэропорту Внуково. Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник Agence France-Presse.
Глава компании находился в российской столице в командировке. Всего на борту самолета бизнес-авиации Dassault Falcon было четыре человека - де Маржери, два пилота и стюардесса.
По данным СМИ, Кристоф де Маржери участвовал в ежегодном собрании Консультативного совета по иностранным инвестициям с участием премьер-министра Дмитрия Медведева.
Самолет бизнес-авиации Dassault Falcon совершал вылет из аэропорта Внуково в Париж.
Об обстоятельствах крушения пока говорить рано, но как отмечается в сообщении на сайте аэропорта, "во время разбега в 23:57 мск произошло столкновение со снегоуборочной машиной аэродромной службы".
Водитель снегоуборочного автомобиля не пострадал. Но самолет сгорел полностью и спасти людей не удалось.