ԵԱՀԿ-ն հայ-ադրբեջանական շփման գծում մշտադիտարկում կիրականացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մանդատի համաձայն` հոկտեմբերի 16-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը մշտադիտարկում կիրականացնի հայ-ադրբեջանական սահմանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մոնիթորինգը տեղի կունենա Ղազախի ուղղությամբ:
Հայկական կողմից մշտադիտարկումը կիրականացնեն ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը և Սիմոն Թիլլերը:
Հակառակ կողմից մոնիթորինգը կիրկանացնեն ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն և Պետեր Սվեդբերգը:

OSCE to conduct monitoring on Armenian-Azerbaijani contact line
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS: According to the mandate of the OSCE Chairman-in-Office, the OSCE Mission will conduct on October 16 a planned monitoring on the Armenian-Azerbaijani border. As Armenpress reports, the monitoring will be held in the direction of Khazakh.
From the Armenian side the monitoring will be conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Khristo Khristov and Simon Tiller.
From the opposite side the monitoring will be conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Jiri Aberle and Peter Svedberg.