Կարաջիչը դատարանում մերժել է իրեն ներկայացվող մեղադրանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբական Հանրապետության նախկին նախագահ Ռադովան Կարաջիչը, Հաագայում ելույթ ունենալով նախկին Հարավսլավիայի խնդրով զբաղվող միջազգային տրիբունալում ընթացող եզրափակիչ լսումների ընթացքում, մերժել է դատախազների կողմից իրեն ներկայացվող անհիմն մեղադրանքները, որոնք «բավարար ապացույցներ չունեն»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 1-ին հաղորդել Է Reuters գործակալությունը:
Կարաջիչի գործով եզրափակիչ լսումներն սկսվել են սեպտեմբերի 29-ին: Դատախազ Ալան Տիեգերը պահանջել Է ցմահ բանտարկության դատապարել նախկին նախագահին՝ նրա մեղավորությունը ճանաչելու դեպքում:
Դատական քննությունը ռեկորդային Է վկաների թվով. դրան մասնակցել Է 2038 մարդ: Սերբական Հանրապետության նախկին նախագահը պաշտպանում Է ինքն իրեն, սակայն օգտվում Է խորհրդատուների օգնությունից: BBC-ի տվյալներով՝ դատավճիռը կկայացվի 2015 թվականի սկզբից ոչ շուտ:
Կարաջիչը, որը 13 տարի թաքնվում Էր միջազգային արդարադատությունից, ձերբակալվել Է 2008 թվականի հուլիսի 21-ին Բելգրադում: Նախկին Հարավսլավիայի խնդրով միջազգային տրիբունալը Սերբական Հանրապետության նախկին նախագահին մեղադրում Է մարդկության դեմ հանցագործությունների, օրենքների խախտման, ինչպես նաեւ 1995 թվականի հուլիսին Սրեբրենիցայում 8 հազար մահմեդականների ցեղասպանության մեջ: Կարաջիչի նկատմամբ դատն սկսվել Է 2009 թվականի հոկտեմբերի 26-ին: Պաշտպանության կողմն իր ապացույցները շարադրում Է 2012 թվականի հոկտեմբերից:
Բոսնիացի սերբերի բանակի նախկին հրամանատար Ռատկո Մլադիչը, որը կալանավորվել Է 2011 թվականին Սերբիայում, նույնպես մեղադրվում Է ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցագործությունների եւ օրենքների եւ պատերազմի վարման սովորությունները խախտելու մեջ: Նա միջազգային արդարադատությունից թաքնվում Էր 16 տարի:
Դատախազությունը Մլադիչին եւ Կարաջիչին համարում Է համատեղ հանցավոր ձեռնարկի մասնակիցներ, որի նպատակը եղել Է Բոսնիայի եւ Հերցեգովինայի տարածքի զգալի մասում մուսուլմանների, խորվաթների եւ ոչ սերբ այլ բնակչության ոչնչացումը կամ այնտեղից արտաքսումը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Караджич обвинил прокуроров МТБЮ в необоснованных обвинениях
Бывший президент Сербской Республики Радован Караджич, выступая в Гааге на заключительных слушаниях Международного трибунала по бывшей Югославии (МТБЮ), обвинил прокуроров в необоснованных обвинениях в свой адрес, не подкрепленных достаточным количеством доказательств, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Заключительные слушания по делу бывшего президента Сербской Республики начались в понедельник. Прокурор Алан Тиегер потребовал для Караджича наказания в виде пожизненного заключения в случае признания его вины. По его словам, Караджичу принадлежит роль катализатора геноцида на территории бывшей Югославии.
Судебное разбирательство является рекордным по количеству свидетелей — в нем приняли участие 2038 человек. Бывший президент Сербской Республики защищает себя сам, однако пользуется помощью консультантов. Ожидается, что приговор будет вынесен не раньше начала 2015 года.
Караджич, 13 лет скрывавшийся от международного правосудия, был задержан 21 июля 2008 года в Белграде. МТБЮ обвиняет экс-президента Республики Сербской в преступлениях против человечности, нарушениях законов и обычаев войны, а также в геноциде 8 тысяч мусульман в Сребренице в июле 1995 года. Суд над Караджичем начался 26 октября 2009 года. Сторона защиты излагает свои доказательства с октября 2012 года.
Бывший командующий армией боснийских сербов Ратко Младич, арестованный в Сербии в 2011 году, также обвиняется в геноциде, преступлениях против человечности и нарушении законов и обычаев ведения войны. Прокуратура МТБЮ считает Младича и Караджича участниками совместного преступного предприятия, целью которого было уничтожение или изгнание со значительной части территории Боснии и Герцеговины мусульман, хорватов и иного несербского населения.