Թողնելով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը՝ Ռասմուսենը խորհրդատվական ընկերություն Է բացել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը Կոպենհագենում բացել Է Rasmussen Global խորհրդատվական ընկերությունը եւ մտադիր Է ռազմավարական խորհրդատվություններ տրամադրել կառավարություններին, համաշխարհային կազմակերպություններին եւ խոշոր կորպորացիաներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ընկերության կողմից լրագրողներին ուղարկված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Հոկտեմբերի 1-ին դաշինքի ղեկավարի պաշտոնում Ռասմուսենին փոխարինել Է Նորվեգիայի նախկին վարչապետ Ենս Ստոլտենբերգը: Նույն օրը նախկին գլխավոր քարտուղարը հայտարարել Է իր նոր ծրագրի մասին:
«Ես անհամբերությամբ եմ սպասում այնպիսի հարցերի վրա աշխատանքը շարունակելու հնարավորությանը, ինչպիսիք են միջազգային համագործակցությունը, անդրատլանտյան հարաբերությունները, Եվրամիությունը եւ գլոբալացումը: Rasmussen Global-ն աշխարհի ղեկավարներին կօգնի առաջ տանելու նորաստեղծությունները, առեւտուրը եւ գործարարությունը՝ նոր եւ բազմակողմանի մարտահրավերների դեմ-հանդիման»,- հայտարարել Է Ռասմուսմենը, որի խոսքը մեջբերված Է կոմյունիկեում:
Բացի դրանից, Ռասմուսենը մտադիր Է գիրք հրատարակել XXI դարի ռազմավարական մարտահրավերների մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Покинув пост генсека НАТО, Расмуссен открыл консалтинговую компанию
Бывший генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен открыл в Копенгагене консалтинговую компанию Rasmussen Global и намерен давать стратегические консультации правительствам, всемирным организациям и крупным корпорациям, говорится в коммюнике, направленном компанией журналистам, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В среду Расмуссена на посту главы альянса сменил экс-премьер Норвегии Йенс Столтенберг. В тот же день бывший генсек объявил о своем новом проекте.
"Я с нетерпением жду возможности продолжить концентрироваться на таких вопросах, как международное сотрудничество, трансатлантические отношения, Европейский Союз и глобализация. Rasmussen Global поможет мировым руководителям продвигать инновации, торговлю и безопасность перед лицом новых и многогранных вызовов", — заявил Расмуссен, слова которого приводятся в коммюнике.