Ցեղասպանության ուրացման Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքականությունն իրեն սպառել է. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հաջորդ տարի հայ ժողովուրդն ազգովի ոգեկոչելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ հաստատելով հայրենազրկված հայ ժողովրդի ապրելու և արարելու, հարատևելու կամքն ու վճռականությունը, հայ ժողովրդի միասնականության և ազգային իղձերի իրականացման հետևողականություևը: Այս մասին Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի փակման խոսքում նշեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «2015թ. քաղաքական լուրջ նախաձեռնությունների և ձեռքբերումների տարի պետք է դառնա Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության համար: 2015թ. նաև դառնալու է իր ծավալով ու նշանակությամբ նախադեպը չունեցող միջոցառումների և գործողությունների տարի: Դրանով մեկ անգամ ևս կասենք, որ համատեղ ուժերով կարող ենք հսկայածավալ շարժում ստեղծել մեր ազգային նպատկաների իրականացման համար: Մենք նախաձեռնել ենք քաղաքական լայն աշխատանքներ այս ուղղությամբ և 2015թ. ակնկալում ենք մի շարք պետությունների ղեկավարների այցելություն Հայաստան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Նախագահ Սարգսյանը:
Դիմելով ներկաներին՝ նա հիշեցրեց, որ նրանցից շատերն ընդգրկված են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի կազմում: «Բոլորիդ նպատակն արդարության վերահաստատումն ու մարդկային գաղափարախոսության հաղթանակն է խավարի գաղափարախոսության հանդեպ: Նպատաուղղված աշխատանքներ են կատարում նաև հոգևոր կառույցները, ավանդական կուսակցությունները, համահայկական և հասարակական կազմկաերպությունները: Այս գործում լուրջ անելիքներ ունեն նաև հայրենիքում և Սփյուռքում գործող զանգվածային լրատվության միջոցները»,- շեշտեց ՀՀ Նախագահը:
Նա ընդգծեց, որ 2015թ.-ն ոչ թե հայկական պահանջատիրության սահմանագիծն է, այլ ազգային վերազարթոնքի նոր հանգրվանը: Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ նման յուրահատուկ հանգրվան էր Հայոց ցեղասպանության 50-րդ տարելիցը, երբ արհավիրքից տասնամյակներ անց, խախտելով լռությունը, ամբողջ Սփյուռքն ու հայրենիքը միասնաբար ոտքի կանգնեցին Հայոց ցեղասպանության դատապարտման և պաշտոնական ճանաչման պահանջով: «Մեծ էր դրանում ժողովրդի պանծալի զավակների՝ Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության կենտկոմի առաջին քարտուղար Յակով Զուրաբյանի, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Առաջինի դերակատարությունը: Այս պարագայում ևս Հայաստանյան Առաքելական Սուրբ եկեղեցին կարողացավ պետականությունից զրկված հայ ազգին համախմբել ազգային իղձերի իրականություն դարձնելու նպատակի շուրջ»,- նշեց Նախագահը:
Նրա խոսքով՝ այսօր առողջ բանականությունն ստիպում է թուրք հասարակությանը կասկածի տակ առնել պաշտոնական կեղծ պատմագրությունը, և հազարավոր թուրքեր մերժում են սեփական երկրի՝ Ցեղասպանության ուրացման պաշտոնական քաղաքականությունը: «Այդպիսով ակնհայտ է դառնում, որ Հայոց ցեղասպանության ուրացման Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքաանությունը քայլ առ քայլ սպառում է իրեն և փակուղի է մտնում: Այս զարգացումների հետևանքով թուրք պաշտոնյաները սկսել են նոր վարքագիծ որդեգրել, որոնք ներկայացնում են Հայոց ցեղասպանության ուրացման քաղաքականության նորացված, ավելի կատարելագործված ու վերաձևակերպված տարբերակը»,- շեշտեց նա:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց իր այն խոսքը, որ Ցեղասպանությունների կանխարգելման բանաձևը մարդկային պատմության սոսկալի էջերի ճանաչումն ու դատապարտումն է: «Մենք շարունակելու ենք կոչ անել Թուրքիայի իշխանություններին վերջ դնել ուրացման անհեռանկար քաղաքականությանը, թարմացնել խամրած հիշողությունը, վերանայել անցյալի մութ էջերը, առերեսվել պատմության հետ և ճանաչել ու դատապարտել անցյալում կատարած ոճիրը, մաքրել սեփական խիղճը և ազատվել դարավոր բեռից»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը ներկաներին առաջարկեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը 2015թ. վերանվանել Համահայկական խորհուրդ, որը կդառնա համահայկական հրատապ խնդիրների քննարկման ազգային մշտական հարթակներից մեկը:

Политика руководства Турции непризнания Геноцида армян исчерпала себя – президент Армении
В будущем году армянский народ будет отмечать 100-летие Геноцида армян, утверждая  волю и решимость  лишенного родных земель народа жить и созидать,  его единство и последовательность в достижении своих целей.   Об этом президент Серж Саргсян сказал на закрытии   V форума Родина-Диаспора.
«2015 год станет годом серьезных начинаний и достиженийдля триединства  Армения-Арцах-Диаспора. По своему  значению и размаху мероприятий он станет также годом  беспрецедентных инициатив и программ. И мы сможем вновь доказать, что совместными силами  мы можем осуществить масштабное движение  за осуществление национальных чаяний.  Мы предприняли в этом направлении соответствующие действия и в 2015г. ожидаем   визиты  руководителей ряда  государств в Армению», - как передает Арменпресс, сказал Серж Саргсян.
Обращаясь к присутствующим, президент отметил, что многие из них входят в состав координационных комиссий   по подготовке и проведению мероприятий к 100-летию Геноцида. «Наша всеобщая цель - восстановление справедливости и победа  гуманной идеологи над идеями тьмы». Целенаправленная  работа ведется и духовными структурами, традиционными партиями, общеармянскими  и общественными организациями.  В этом деле велика также роль СМИ в Армении в Диаспоре»,  - сказал Серж Саргсян.
Он подчеркнул, что 2015 год - это не предел справедливых требований армянства, а новая ступень к национальному возрождению. По словам президента, такой ступенью было 50-летие  Геноцида армян, когда прорвав молчание десятилетий,  Родина и Диаспора  встали на ноги и потребовали признания  и  осуждения этого злодеяния начала ХХ века.
«В этом велика роль  славных сынов нашего народа – первого секретаря компартии Якова Зурабяна, Католикоса Всех Армян Вазгена Первого. Церковь сумела  сплотить  рассеянное по миру армянство для достижения своих требований».
По его словам, сегодня здравомыслие заставляет  турецкое общество  поставить под сомнение фальшивую официальную историографию и  отвергнуть государственную политику, не признающую Геноцид армян. «Таким образом,  становится очевидным,  что политика руководства Турции  непризнания Геноцида армян исчерпала себя и заводит в тупик.  Поэтому многие высокопоставленные турецкие чиновники изменили свою тактику  и  избрали для себя новый, более изощренный вариант отрицания»,  – сказал  президент Армении.
Серж Саргсян напомнил, что единственный  путь предотвращения геноцидов - это их признание и осуждение. «Мы  и впредь будем призывать власти Турции покончить с недальновидной политикой отрицания, освежить  затуманенную память, осветить темные страницы истории, посмотреть собственной истории в глаза  и, признав содеянное в прошлом преступление, очистить свою совесть и отряхнуть с себя бремя прошлого».
Президент предложил переименовать координационную комиссию по подготовке и проведению мероприятий к 100-летию  Геноцида в  Общеармянский совет, который станет постоянной площадкой для обсуждения и решения  актуальных общеармянских проблем.