ՀՀ Նախագահի մասնակցությամբ Վատիկանում բացվել է և մշտական ցուցադրության է դրվել հայկական միջնադրարյան խաչքար
ՀՀ Նախագահի մասնակցությամբ Վատիկանում բացվել է և մշտական ցուցադրության է
դրվել հայկական միջնադրարյան խաչքար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Սուրբ Աթոռում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Վատիկանյան թանգարաններ, որտեղ նրա մասնակցությամբ բացվել և մշտական ցուցադրության է դրվել հայկական միջնադրարյան խաչքար։ 1246թ. թվագրվող խաչքարը տեղադրվել է Վատիկանյան թանգարանների Ուրբանոս 8-րդ Պապի անվան ցուցասրահում` հանրահայտ Սիքստինյան կապելլայի հարևանությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, թանգարանային մասնաշենքի մուտքի մոտ ՀՀ Նախագահին դիմավորել են Վատիկանի նահանգապետ Կարդինալ Ջուզեպպե Բերտելլոն, Վատիկանյան թանգարանների տնօրեն պրոֆեսոր Անտոնիո Պաոլուչին և սեկցիաների ղեկավարները:
ՀՀ Նախագահին ուղեկցել են հայկական միջնադարյան խաչքարի մշտական ցուցադրության սրահ: Խաչքարի բացմանը ելույթներ են ունեցել Կարդինալ Բերտելլոն և պրոֆ. Անտոնիո Պաոլուչին: Թանգարանի վիմագրական նմուշների պատասխանատու պրն. Ֆիլիպինին և Բոլոնիայի համալսարանի հայագիտության ամբիոնի վարիչ պրոֆ. Աննա Սիրինյանը ներկայացրել են խաչքարի պատմությունը, որից հետո ելույթ է ունեցել նաև Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը: Բանախոսները նշել են, որ հայկական մշակույթի վառ օրինակ խաչքարը հայտնաբերվել է 17-րդ դարում, Վատիկանում` Ս.Պետրոսի հրապարակի շրջակայքում։
ՀՀ Նախագահը Վատիկանյան թանգարաններին նվիրել է հայ ժամանակակից քանդակագործ Կարեն Բաղդասարյանի քանդակը։

Президент Армении присутствовал на открытии постоянной экспозиции армянского средневекового хачкара в Ватикане
Президент Армении присутствовал на открытии постоянной экспозиции армянского
средневекового хачкара в Ватикане
Находящийся с официальным визитом в Святом Престоле президент Армении Серж Саргсян посетил музеи Ватикана, где при его участи была открыта постоянная экспозиция средневекового армянского хачкара. Хачкар, который датируется 1246 годом был выставлен в зале имени Папы Урбана Восьмого, рядом с Сикстинской капеллой.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, около входа в музей Сержа Саргсяна встретил губернатор Ватикана кардинал Джузеппе Бертелло, директор Ватиканских музеев, профессор Антонио Паолуччи и руководители секций.
Президента Армении проводили в выставочный зал, где находится постоянная экспозиция средневекового армянского хачкара. На открытии с речами выступили кардинал Бертелло и профессор Паолуччи.
Выступили также руководитель фресковых экспонатов Филиппини и заведующая кафедрой арменоведения Болонского университета Анна Сиринян, которые представили историю армянского хачкара. Они отметили, что данный хачкар является ярким примером армянской культуры и был найден в 17-м веке в Ватикане, около площади Святого Петра.
Далее с речью выступил посол Армении в Ватикане Микаел Минасян.
Президент Армении подарил Ватиканским музеям работу современного армянского скульптора Карена Багдасаряна.