Ցեղասպանության ժխտման պատժելիությունը չի հակասում միջազգային իրավունքին. Հունաստանի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի վարչապետ Անտոնիս Սամարասը հայտարարել է, որ ցեղասպանությունների ժխտման պատժելիությունը չի հակասում միջազգային իրավունքին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական ԶԼՄ-ները, հույն վարչապետն այդ հայտարարությունն արել է ի պատասխան Հունաստանի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկման հետ կապված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «զգուշացմանը»:
Ուելսում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 5-ին հանդիպման ժամանակ Էրդողանը Սամարասի հետ զրույցում ասել էր, թե «օրենքի նախագիծը կարող է դժվարություններ առաջացնել երկու երկրների հարաբերություններում»:
Նշվում է, որ հույն խորհրդարականներն արդեն ընդունել են օրինագծում առկա 6 հոդվածներից 3-ը: Մյուս երեք հոդվածների քննարկումը Հունաստանի խորհրդարանում պետք է տեղի ունենա այսօր` սեպտեմբերի 9-ին:Հայոց ցեղասպանության ժխտումը պատժելի համարող օրենքներ արդեն գործում են Շվեյցարիայում եւ Սլովակիայում: Հունաստանը պետական մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 1996 թվականին:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Միջազգային առաջին արձագանքը Հայոց ցեղասպանությանը Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի 1915 թ. մայիսի 24-ի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու են համարում թուրքական կառավարությանը:

Криминализация отрицания геноцидов не противоречит нормам международного права: премьер-министр Греции
Криминализация  отрицания геноцидов не противоречит нормам международного права: премьер-министр Греции
Премьер-министр Греции Антонис Самарас заявил, что криминализация отрицания геноцидов не противоречит международному праву. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкие СМИ, это заявление греческого премьера стало ответом на «предупреждение» президента Турции Реджепа Таипа Эрдогана, связанное с обсуждением в парламенте Греции законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.
В рамках саммита НАТО в Уэльсе 5 сентября Эрдоган в беседе с Самарасом заявил, что «проект закона может привести к осложнениям в отношениях между двумя странами».
Отмечается, что греческие парламентарии уже приняли 3 из 6-ти статей указанного законопроекта. Обсуждение остальных 3-х в парламенте Греции состоится сегодня – 9 сентября.
Закон о криминализации отрицания Геноцида армян уже действует в Швейцарии и Словакии. Греция на государственном уровне признала Геноцид армян в 1996 году.
В годы первой мировой войны правящие круги Турции организовали и осуществили Геноцид армян, в результате которого до 1923 года массовому уничтожению и депортации подверглось армянское население Османской империи, в том числе Западной Армении.
Условно днем Геноцида армян считается 24 апреля 1915 года, когда в Константинополе были арестованы 600 представителей армянской интеллигенции. Жертвами Геноцида стали 1,5 миллиона армян.
Первой международной реакцией на эти события стало совместное заявление Франции, России и Великобритании от 24 мая 1915 года, в котором насильственные действия в отношении армянского народа были оценены как «преступление против человечества и цивилизации». Стороны возложили всю ответственность за это преступление на турецкое правительство.